V-F-X Ljubljana
Delavnica analognega filma
15.–19. 4. 2025
ALUO/Fotografija, Dolenjska cesta 83, Ljubljana
Rok za prijavo: 10. 4. 2025

Pod okriljem festivala V-F-X Ljubljana in v sodelovanju z Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani ponovno pripravljamo delavnico analognega filma z umetnico Nežo Knez.
Lansko leto so udeleženke_ na delavnici spoznavale_ črno-beli filmski trak in ustrezne kemikalije. Letošnja delavnica prinaša uvod v barvni film, kjer se bomo spoznale_ s karakteristikami REVERSAL barvne slike, filmske emulzije in kemijo E6 , ki se uporablja za klasično razvijanje pozitivne barvne 16-mm filmske slike.
Na delavnici boste izvedele_ kaj in kje so ter kaj počnejo neodvisni filmski laboratoriji, iz česa je sestavljen analogni fotokemični film, kakšna je razlika med črno-belo in barvno sestavo filmske emulzije ter kako ta reagira ob stiku z različnimi snovmi.
Udeleženke_ bodo delale_ v skupini. Delavnica izdelovanja filmov bo potekala pet dni v prostorih ALUO (Oddelek za oblikovanje vizualnih komunikacij, smer Fotografija) na Dolenjski cesti. Nadaljevalo se bo z individualno montažo digitiziranih verzij v domačem okolju in zaključilo z razstavo nastalih filmov v času festivala V-F-X Ljubljana v Slovenski kinoteki.
POTEK DELAVNICE
1. DAN: torek, 15. 4. 2025, 10.00–15.00
Uvod v teorijo fotokemičnega filma in snemanje s kamero Bolex, začetek snemanja
10.00–12.00: Uvodna predstavitev kamere Bolex (16 mm) in različnih fotokemičnih filmov. Projekcije izsekov digitaliziranih 16-mm analognih filmov z različnimi snemalnimi tehnikami, ki nam jih ponuja kamera Bolex (“montaža” v kameri – manipulacije filma med snemanjem). Skiciranje ritma, ki bo uporabljen pri snemanju.
12.00–15.00: Začetek snemanja. Snemanje s kamero in spoznavanje z različnimi tehnikami “montaže” v kameri – manipulacije filma med snemanjem.
2. IN 3. DAN: sreda, 16. 4. 2025, in četrtek, 17. 4. 2025, 10.00–15.00
Snemanje s 16-mm kamero Bolex, teoretični uvod v kemijo in vsa potrebna orodja za razvijanje filma, vaje vstavljanja filma v lomotank
Sreda, 10.00–15.00: Snemanje bo potekalo na prostem in v studiu na ALUO.
Četrtek, 12.00–15.00: Uvodna predstavitev alternativnih DIY (naredi si sama_) pristopov k uporabi različnih kemikalij, uporabnih za razvijanje filma. Po teoretičnem delu sledijo vaje vstavljanja filma v lomotank, ki bodo potekale v temnici (popolni temi). Nato bomo zmešale_ še kemijo za petkovo in sobotno razvijanje.
4. IN 5. DAN: petek, 18. 5. 2025, 10.00–15.00 in sobota, 19. 4. 2025, 12.00–16.00
Razvijanje barvnih REVERSAL filmskih rol in ogled na interni projekciji
Po zaključku razvijanja filmov sledijo projekcije na analognem 16-mm projektorju Eiki.
DELO OD DOMA
25. 4.–9. 5. 2025
Po zaključku analognega dela delavnice bo ekipa V-F-X Ljubljana poskrbela za digitizacijo nastalih izdelkov v Slovenski kinoteki. Udeleženke_ bodo nastale materiale samostojno ali v skupini zmontirale_ v digitalnem okolju.
RAZSTAVA
14.–17. 5. 2025
V času festivala V-F-X Ljubljana bodo v preddverju Slovenske kinoteke na katodnih televizorjih predstavljeni nastali filmi iz delavnice.
PRIJAVA
Delavnica je namenjena študentkam_ umetniških akademij in drugim zainteresiranim. Število mest je omejeno na 10 udeleženk_. Pogoj je osnovno znanje digitalne montaže (samostojno delo) in priporočeno osnovno znanje analognega fotografiranja.
Kotizacija znaša 30 EUR na osebo in vključuje filmski material ter prost vstop na vse festivalske projekcije v Slovenski kinoteki.
Prijave z obrazložitvijo, zakaj želite sodelovati na delavnici, in predstavitvijo znanja montaže zbiramo do 10. 4. 2025 oz. do zapolnitve prostih mest. Pišite nam na: postaja.diva@scca-ljubljana.si.
MENTORICA
Neža Knez (1990) je intermedijska umetnica, ki deluje med Ljubljano in Zagrebom. Njeno delo raziskuje hibridne formate, ki združujejo diskurzivne in poetične principe umetniške prakse, pri čemer nanje gleda kot na neločljive od vsakdanjega življenja. Osredotoča se na majhne, nevidne, krhke in občutljive procese znotraj in skozi medije ter materiale, ki jih deli in poskuša razumeti s svojo psičko Niki. Zanimajo jo odnosi in difrakcije, ki nastajajo pri strukturiranju oblik, naj gre za gibljive slike, zvok, jezik ali mešane medijske instalacije.
Študirala je na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, kjer je prejela Prešernovo nagrado (2015) in magistrirala z najvišjo odliko, summa cum laude (2017). Leta 2018 je prejela nagrado skupine OHO za mlade umetnice_ v Sloveniji. V istem letu je začela dveletno rezidenco v Ustvarjalnem centru Švicarija (Mednarodni grafični center) v Ljubljani. Skupaj s tremi drugimi umetniki je prejela evropsko mobilno nagrado I-Portunus (2019). Leta 2020 se je delno preselila v Zagreb. Med letoma 2022 in 2024 je zaključila neformalno izobraževanje na Restartu (Šola dokumentarnega filma Zagreb 2021) in BAL šoli za analogni film (Eksperimentalni analogni film Riga/Rotterdam 2024).
Neža aktivno sodeluje z umetnicami_ iz Slovenije in tujine v obliki umetniških raziskav, razstav in filmskih produkcij. Vodi delavnice in redno sodeluje z zagrebškima filmskima kolektivoma Studio Pangolin in Klubvizija. Enkrat letno vodi delavnico za študentke_ Oddelka za nove medije (Akademija v Zagrebu). Trenutno asistira pri filmu Vremenoplovke Nicole Hewitt in je ena izmed mentoric filmskih delavnic GRRRL Power, ki jih vodi umetnica in režiserka Vida Guzmić. Knez vodi tudi delavnice za analogni film v okviru V-F-X festivala Ljubljana (Mednarodni festival eksperimentalnih avdiovizualnih praks) in je članica laboratorija za analogni film Klubizija. Trenutno sodeluje in dela na svojih projektih z umetnicami_ Jasnom Mullhausnom, Vido Guzmić, Tinom Dožićem, Tatiano Kocmur in drugimi ter zaključuje svoj eksperimentalni film Skozi te iste pore se še vedno zliva taisti znoj, ki ga producira Studio Pangolin in podpira hrvaški avdiovizualni center – HAVC.
Njeno delo se predstavlja lokalno in mednarodno, vključno v galerijah, kot so: Tobačna 001, Škuc, P74, Muzej sodobne umetnosti Ljubljana, Mestna galerija Ljubljana, Center sodobnih umetnosti Celje, Mednarodni grafični center Ljubljana, Kibla Maribor, Muzej moderne in sodobne umetnosti Reka, Art Quarter Budimpešta, Galerija Mohsen Teheran, Galerija Nova Zagreb, Galerija GMK Zagreb, MLZ Art Dep Trst in Galerija Kunsthalle Gradec. Nekaj njenega video arhiva je shranjeno tudi v arhivu Postaja DIVA (SCCA-Ljubljana). (Foto: Sanja Bistričić)
Delavnica je del mednarodnega festivala eksperimentalnega videa in filma V-F-X Ljubljana 2025 v koprodukciji SCCA-Ljubljana in Slovenske kinoteke, ki bo potekal med 14. in 17. majem v Slovenski kinoteki in Kinu Šiška.
Produkcija delavnice: SCCA-Ljubljana, Neža Knez
Koproducent: Slovenska kinoteka
Partner: Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, Oddelek za oblikovanje vizualnih komunikacij, smer Fotografija
Podpora: Slovenski filmski center
Zahvala: Peter Rauch, Gašper Milkovič Biloslav