Pogovor
Ponedeljek, 23. 5. 2022, 18.00
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, 1000 Ljubljana*
*obvezne prijave (število mest je omejeno)
Vabimo vas na prvi dogodek delovne skupine za kulturo Društva VTIS (v tujini izobraženih Slovencev) Simbioza znanosti in umetnosti: Povezovanje znanstvenega in kulturnega sektorja. V uvodnem delu nam bo članica Društva VTIS, intermedijska umetnica Valerie Wolf Gang predstavila svojo razstavo Čudoviti obraz umetne inteligence, svojo umetniško prakso na področju intermedijske umetnosti in projekte sodelovanja z znanstvenimi inštituti, na katerih sodeluje pri delu znanstvenikov in drugih strokovnjakov na področju umetne inteligence, računalniških znanosti in sodobnih tehnologij.
Predstavitvi bo sledil panel Povezovanje znanstvenega in kulturnega sektorja; delovanje na presečišču znanosti in umetnosti, na katerem se bodo Marina Klemenčič, Valerie Wolf Gang, Maša Jazbec in Žiga Pavlovič s Simonom Pribacem pogovarjali o medsektorskem dopolnjevanju in možnostih sodelovanja dveh različnih metodologij dela. Gostje bodo delili svoje izkušnje delovanja in pogled na sektorsko povezovanje, ki je pri številnih projektih pripeljalo do zanimivih rezultatov in medsebojne podpore pri raziskovanju in spodbujanju inovativnih idej, ki odpirajo nove možnosti raziskovanja ter praktičnih implikacij. Pogovarjali se bodo še o primerih dobrih praks v Sloveniji in mednarodnem prostoru, delovanju na presečišču kulturnega in zdravstvenega sektorja, področju razvoja robotike, umetne inteligence, sodobnih XR tehnologij v fazi raziskovanja in dela znanstvenikov. Naslovili bodo še kreativno vodenje večjih kolektivov, kjer so potrebni različni profili sodelavcev za organizirano in uspešno delo na kompleksnih mednarodnih projektih.
PROGRAM
______
UVOD: Predstavitev razstave Čudoviti obraz umetne inteligence in umetniške prakse Valerie Wolf Gang
Intermedijska umetnica Valerie Wolf Gang bo predstavila izbor umetniških del, ki so bila letos razstavljena v Kulturnem Centru Tobačna 001. Njena raziskovalna praksa se osredotoča na tematike prostora, telesa in identitete, ki jo je zaznamovala tudi močna osebna življenjska izkušnja, ki jo vključuje v svoja raziskovanja. Skozi pripoved poskuša javnosti približati sobivanje človeka in tehnologije, ki se vzajemno dopolnjujeta in harmonično ustvarjata nov svet, našo prihodnost. Več o razstavi.
______
PANEL: Povezovanje znanstvenega in kulturnega sektorja; delovanje na presečišču znanosti in umetnosti
Gostje: Marina Klemenčič, raziskovalka, Valerie Wolf Gang, intermedijska umetnica, Maša Jazbec, vodja raziskovalno-umetniškega laboratorija, Žiga Pavlovič, samostojni interakcijski dizajner, programer in promotor novih tehnologij. Povezovalec: Simon Pribac.
Panel bo posvečen medsektorskemu sodelovanju, razvoju robotike, umetne inteligence, sodobnih XR tehnologij in kreativnemu vodenju podjetij. Goste bodo razpravljali tudi o tem, kakšna je praksa delovanja znanstvenih inštitutov, ki na umetniške rezidence redno vabijo umetnike in umetnice. Sinergija dveh svetov lahko namreč pripelje do novih znanstvenih odkritij ali do razvoja kompleksnih raziskovalnih metod dela.
GOSTJE POGOVORA
Marina Klemenčič je docentka na področju biokemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani (UL FKKT). Po diplomi in doktoratu na UL FKKT je opravila dvoletno podoktorsko izobraževanje na Univerzi v Umeu na Švedskem. Leta 2019 je bila kot edina predstavnica Slovenije izbrana na poletni šoli FEMS (Federation of European Microbiological Societies), na katero je bilo izbranih 25 najbolj obetavnih mladih raziskovalcev s področja mikrobiologije. Je aktivna članica društva VTIS ter znanstvena mentorica pri Fundaciji ASEF (the American Slovenian Education Foundation, ZDA), ki je namenjena krepitvi povezav raziskovalcev med ZDA in Slovenijo. Je ena od ustanoviteljic društva Cutting Edge, ki je namenjeno promociji znanosti med mladimi. Od leta 2021 je vodja znanstvenega dela transdisciplinarne poletne šole Design + Science, ki spodbuja raziskovanje in eksperimentiranje na stičišču oblikovanja in različnih znanstvenih področij in poteka v sodelovanju z ALUO, društvom PiNA, Univerzo v Splitu in FH Joanneum iz Gradca.
Valerie Wolf Gang je intermedijska umetnica, režiserka, videastka, transdisciplinarna umetniška raziskovalka in pedagoginja. Raziskuje odnos med človekom in tehnologijo, sodeluje v mednarodnih raziskovalnih organizacijah, svoja dela pa razstavlja v mednarodnem prostoru (mdr. Weltmuseum, Dunaj; Inštitut za sodobno umetnost, Singapur; Center za sodobno umetnost, Portugalska: Expo Garden, Peking; Qubit, New York). Je dobitnica številnih uglednih štipendij in priznanj (mdr. nagrade Ivane Kobilce za aktualno produkcijo, Fulbright Award, Vesne za najboljši študentski film, Darmstädter Tage der Fotografie, International Brain-Computer Interface Art Award, The Future of Innovation Award) ter ustanoviteljica UV Arthouse, ki producira eksperimentalne filme, video instalacije in raziskuje področje uporabe novih medijev. Predava o sodobnih umetniških praksah in filmu, je doktorska kandidatka na SAZU, strokovna sodelavka Inštituta za likovno umetnost na Dunaju ter Centra za Umetno inteligenco v Nemčiji, mentorica v programu Centra za kreativnost RS, deluje tudi pod okriljem raziskovalnega centra RUK. Mednarodnih festivalov filma in novih medijev se večkrat udeleži tudi kot članica žirije, pogosto je gostja svetovnih konferenc, katerih tema so digitalni mediji na stičišču znanosti in umetnosti.
Maša Jazbec je vodja raziskovalno-umetniškega laboratorija in intermedijska umetnica in raziskovalka. Doktorirala je iz humanistične informatike na Univerzi v Tsukubi (program Empowerment Informatics) in magistrirala iz interaktivne umetnosti na programu Interface Culture na Univerzi za umetnost in oblikovanje v Linzu v Avstriji. Bila je gostujoča raziskovalka v laboratoriju ATR Hiroshi Ishiguro Lab v Kjotu na Japonskem. Njeni projekti, razstavljeni kot umetniška dela, so vedno kazali njeno razumevanje novih medijev kot raziskovalne umetniške prakse, ki izhaja iz umetniške in znanstvene misli, povezane z aktualnimi razmerami v sodobni družbi. Njeni najnovejši raziskovalni interesi so osredotočeni predvsem na robotiko in androidno znanost. Svoje raziskave je predstavila na konferencah, kot so Computer Human Interaction 2016, Human Robot Interaction 2017, ISEA 2017 in System Man and Cybernetics IEEE 2017. Z umetniškimi deli se je predstavila na platformah, kot so Ars Electronica, Lab30, SONICA, Kiblix, MFRU, Speculum Artium, ADAF, g.tec Fashionable BCI, itd. Leta 2018 je bila v žiriji Prix Ars v kategoriji “Interaktivna umetnost +” na festivalu Ars Electronica.
Žiga Pavlovič (alias Darian Medved) je samostojni interakcijski dizajner, programer, maker in promotor novih tehnologij. Večina njegovega dela se nanaša na področje virtualne, nadgrajene in mešane realnosti, od leta 2019 pa tudi na področje praktične umetne inteligence, “affective computinga” in interaktivnih instalacij. Kot mentor sodeluje s Fablab Maribor pri pripravi DIY delavnic in izobraževanju uporabe digitalne fabrikacije. V preteklosti je sodeloval pri ustanovitvi Društva razvijalcev iger Slovenije in organizaciji prvih dveh konferenc na temo razvoja iger v Sloveniji Slovenian Games Conference. Še vedno ga boste srečali na občasnem Game Jamu ali hackatonu, kjer raziskuje novo digitalno igračko. Na ta način je z zmago na EYA Game Jamu v Gradcu leta 2017 sodeloval na svetovnem prvenstvu v razvoju VR vsebin v Šanghaju. S KID KIBLA je že leta 2016 sodeloval pri pripravi AR obogatene knjige, od aprila 2020 je vodja novega digitalnega laboratorija KIBLA2LAB v okviru mreže centrov raziskovalnih umetnosti in kulture – RUK.
POVEZOVALEC
Simon Pribac je diplomant univerze York v Torontu, trenutno pa deluje kot konzultant za poslovno mreženje in internacionalizacijo na področju gospodarstva ter kulture. V času študija je kot ustanovitelj in predsednik združenja Final Flash (FFA) s svojo ekipo razvijal umetniške in zabavne dogodke ter izobraževalne projekte v Sloveniji, Veliki Britaniji, Kanadi, Izraelu in Južni Afriki, mnogi pa se ga iz teh časov prav tako spomnijo kot umetniškega vodjo in povezovalca programa v diskoteki Ambasada Gavioli. Po zaključenem študiju je več let deloval na področju marketinga, komunikacij in korporativnih odnosov v različnih organizacijah v Torontu s projekti za stranke, kot so Sony Canada, Dell Computers, TD Bank, Goodyear, Toyota, Colgate/Palmolive, Dunlop, Fiat, Rogers Communications, Panasonic Mac’s, Research in Motion. Med letoma 2014 do 2017 je Simon kot izvršni direktor vodil Kanadsko slovensko gospodarsko zbornico v Torontu. Od leta 2017 živi in deluje v Sloveniji, ter deluje na področju gospodarskega, akademskega in kulturnega povezovanja med državama.
Organizacija: Društvo VTIS – Društvo v tujini izobraženih Slovencev
Partner: SCCA-Ljubljana