Retrospektiva filmov Eme Kugler (drugič)
Postaja DIVA predstavlja
serija predvajanj s pogovori
Hydra & Menhir
Četrtek, 28. oktober 2010, ob 19. uri
Četrtek, 4. november 2010, ob 18. uri
Kino Udarnik, Grajski trg 1, 2000 Maribor
V sodelovanju s Kinom Udarnik SCCA-Ljubljana enkrat mesečno pripravlja program predstavitve arhivskega materiala iz arhiva Postaja DIVA v okviru programa AV/čas: časovni horizonti avdiovizualne umetnosti. V Kinu Udarnik predstavljamo video dela daljšega formata, ki so formalno, žanrsko, kontekstualno in vsebinsko primerna za predvajanje v kinomatografskem formatu.
Serijo predvajanj smo začeli z retrospektivo video filmov Eme Kugler. Septembrskemu predvajanju filma Homo Erectus (2000) sledi oktobrsko predvajanje filmov Hydra (1993) in Menhir (1999).
Hydra, V.S. Video, Forum Ljubljana, VPK, 1993, 15’45’’
V video delih Eme Kugler se mitologija vpisuje v rituale vsakdanjega življenja; tokrat je to tema Hydre s številnimi obrazi. Ponazarjajo jo posamezni prizori z akterji v usnjenih kostumih (kreacije avtorice), ki omejujejo njihovo gibanje in s tem že poudarjajo ločenost človeka od narave. Zadnja sled povezanosti – ritualni odnos med človekom in bikom, ki spet temelji na človekovi krutosti do živali – se konča s krvjo, ki na simbolni ravni preplavi tudi celotno podobo. (vir: Videodokument)
Menhir, Forum Ljubljana, VPK, TV Slovenija, 1999, 35’16’’
Urbanost je dokončno izbrisana z mitskimi rituali, kar določa že sam naslov video filma: menhir, pokončni kamniti blok iz neolitika, ki so ga uporabljali za sakralne obrede. Moški in ženska sta Adam in Eva, ki nastaneta pred nami z elektronsko transformacijo (morphing) in sta zaznamovana s krvjo. Ta element zaznamuje tudi vse druge elemente video podobe: umor posameznika, ki ga izvrši menhir ali trojstvo (politika, cerkev, vojska), telesi plesalca in plesalke. Kri, umor in smrt premaga samo drugi osnovni element: kamen, ki pa je že naslednji trenutek preplavljen s krvjo. Boju naravnih elementov služijo tudi elektronski triki, ki nosilce oblasti iz mesa in krvi spreminjajo v kamen in narobe.
|
Ema Kugler
"Umetnica, ki s svojim delom dokazuje, da je celostna umetnina ultimativni umetniški izraz. V njenih delih je napetost med življenjem in smrtjo inscenirana do skoraj otipljive prezence. Čutno jo doživljamo na performansih v ogromnih izpraznjenih in podhlajenih industrijskih halah, tovarnah, kamnolomih ali na projekcijah v popolni temi, napolnjeni z zvokom ali/in podobami, ki so ušle vsakršnim žanrskim opredelitvam. Doživljanje njenih dogodkov v nas pusti čutne odtise, ki se nam kot podobe prikazujejo v pravih pomenih te besede. Prikazujejo se nam kot prikazni še dolgo potem, ko smo se sposobni spomniti kraja in časa, ko so se v nas naselile - v speče sanje ali sanjarjenje s široko odprtimi očmi. Ema Kugler je mojstrica prikazni." (Jurij Krpan, obrazložitev nagrade Prešernovega sklada, 2008)
Ogled filmske projekcije: 2 EUR.
Več informacij:
Postaja Diva je spletni in fizični arhiv video umetnosti, ki ga SCCA-Ljubljana razvija od leta 2005 z namenom raziskovanja, dokumentiranja in arhiviranja video in medijske umetnosti. V Kinu Udarnik bodo na ogled retrospektive posameznih avtorjev in tematski oz. žanrski izbori, zlasti video filma in dokumentarnega videa. S projekcijami bomo predstavljali izvirne avdiovizualne produkcije domačih avtorjev, spremljali pa jih bodo pogovori z umetniki in umetnicami.
Zavod Udarnik Maribor, mestni center umetnosti
Udarnik kot novi neodvisni center kulturne produkcije ponuja kakovostno alternativo trenutno prevladujoči pop-kulturni produkciji in odpira vrata številnim lokalnim in mednarodnim umetnikom. S svojim širokim spektrom raznovrstne kulturne ponudbe in povezovanjem med posameznimi smermi omogoča nastanek popolnoma novih idej in del. Udarnik želi povezati neodvisno kulturno v Mariboru in v ta kulturni prostor prinesti nove kulturne vsebine, ustvarjanje in manifestacijo ustvarjenega pa približati vsakdanjim potrebam ljudi.
Več: http://zavodudarnik.wordpress.com/
Za povabilo in sodelovanje se zahvaljujemo Marku Orniku (Kinu Udarnik).
Program Zavoda SCCA-Ljubljana podpirata MOL, Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo RS.
[Objavljeno: 22. 10. 2010]
|