Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

Keka Čalić, Marko A. Kovačič:
Gynealogia dyslectica

Dentalna umetniška razstava

29. 10.-4. 11. 2010
Galerija Kapelica, Kersnikova 4, Ljubljana
Otvoritev: petek, 29. 10. 2010, ob 20. uri

Obveščamo vas o projektu Marka A. Kovačiča, našega sodelavca na področju videa in arhivov.

Keka Čalić, Marko A. Kovačič: Gynealogia dyslectica

Gynealogia dyslectica je eksperimentalno interdisciplinarno delo, ki v skladu s kibernetskimi načeli raziskuje znanstvene sisteme vsakdanjika, točneje specialistično področje dentalne medicine.

Kibernetika na splošno raziskuje refleksno obnašanje regulatornih struktur tehničnih družbenih sistemov preko upravljanja in komuniciranja - preko nadzorovanja (prostora in teles), privzemajoč različne forme na vseh diskurzivnih ravninah, tudi umetniških. Mehanizem tovrstnega teoretskega delovanja je v praksi z uporabo visoke tehnologije privedel do tega, da je telo danes lahko izrazna forma oz. možnost izbire.

Avtorica si kot raziskovalno polje izbere genealoško os mati-hči, z njenim izborom pa izpostavi občutljivost odnosa zdravnik-pacient. Ta odnos izzove z neposrednim posegom v fizično telo (avtoričine) matere, in sicer s povsem vsakdanjo kirurško implantološko storitvijo (vstavitvijo zobnih vsadkov). To dokumentira, umetniško kontekstualizira s povezavo s kiborškim svetom Plastosov umetnika Marka A.Kovačiča, in predstavi z umetniško razstavo. Njen namen je problematizirati številne aspekte odnosa med družbo in telesom: družbeno konstrukcijo telesa, krhkost človekove telesne integritete, navezanost na visoke tehnologije, vse večjo potrebo po vsajanju umetnih delov telesa, kot tudi delikatnost odnosa zdravnik-pacient. Namen projekta je tudi mediacija interakcij človek-stroj in implementiranih 3D tehnologij. Tehnične rešitve, ki jih razvije tekom umetniškega raziskovanja, razširi do nivojev potencialne tržne niše.

"Časi, ko smo šli k zobarju le takrat, ko bi nas zabolel zob ali v primeru resnejših estetskih anomalij, so že zdavnaj za nami, saj je stomatologija, ob plastični kirurgiji in seveda psihoanalizi, tisto področje sodobne medicine, ki je najtesnejše povezano s trgom Kapitala, in sicer na ravni vsakdanjika. Odtod je presenetljivo, da se prva, čeprav je pri njej prav tako prisotno veliko mazaštva, za razliko od slednjih dveh redko kdaj kritično obravnava, tako v medijih in strokovni javnosti, kot tudi v umetnosti."

Izvleček iz besedila GyNEALOGICA DySLECTICA : ®OKO ZA ®OKO, ZOB ZA ZOB … Bojana Anđelkovića
celotno besedilo (doc)

Keka Čalić, Marko A. Kovačič: Gynealogia dyslectica

Aleksandra Keka Čalić je doktorica dentalne medicine in deluje na področju konzervativne, protetične in kirurške (implantološke) zobne oskrbe že osem let. Poleg tega se že dve leti posveča raziskovanju interdisciplinarnih odnosov med sodobno medicino in humanistično teorijo ter raziskovanju sodobnih konceptualizacij zdravja in telesa na doktorskem študiju Sociologije na FDV Ljubljana. Vsa leta delovanja je aktivna na umetniškem področju (video, film, interdisciplinarna umetnost), predvsem v smislu  raziskovanja družbenih vidikov biotehnologije in pomenskih konotacij vsakodnevne klinične medicinske prakse.

Marko A. Kovačić je intermedijski umetnik, ki je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1988 tudi magistriral iz kiparstva. Med leti 1981-1991 je bil član gledališča Ane Monro, med leti 1983-1985 pa član skupine IRWIN. V svojem bogatem umetniškem ustvarjanju se ukvarja z različnimi mediji: performansom, kiparstvom, instalacijo, videom, filmom in gledališčem. Samostojno razstavlja od leta 1983. Do zdaj je imel 51 samostojnih razstav doma in v tujini, uprizoril 32 performansov in izdelal 14 video del in 4 kratkometražne filme. Sodeloval je na številnih skupinskih in mednarodnih razstavah in festivalih. Za svoje delo je leta 1987 prejel nagrado Zlata ptica in leta 1994 Zupančičevo nagrado mesta Ljubljane. Projekt Civilizacija Plastosov je bil izbran kot delo meseca februarja 2003 in predstavljena na spletni strani mednarodnega združenja ICAN (International Contemporary Art Network, Mednarodna mreža za sodobno umetnost) s sedežem v Amsterdamu. Domača stran na internetu (v okviru projekta Internet Portfolio Zavoda SCCA-Ljubljana): www.markokovacic.org

Razstavo je podprlo Ministrstvo za kulturo RS.

[Objavljeno: 25. 10. 2010]

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si