Video večer / Video Evening #07
Anja Medved
Večerna videoprojekcija
Torek, 27. 9. 2011 ob 20.00
Galerija Photon, Križevniška ul. 10, Ljubljana
Obveščamo vas o projektu umetniške skupine KOLEKTIVA, katere članica je Vesna Bukovec, skrbnica spletnih strani SCCA-Ljubljana.
Anja Medved: Pogledi skozi železno zaveso, 2010, izsek iz videa
Na sedmem Video večeru bomo gostili slovensko filmarko in videastko Anjo Medved in predstavili del njene produkcije ter njeno delovanje v čezmejni kulturni organizaciji Kinoatelje.
Zavrteli bomo dva kratka filma: Ordinacija spomina (Corsia dei ricordi), Slovenija/Italija, 2010, 13’ in Pogledi skozi železno zaveso (Sguardi attraverso la cortina di ferro), Slovenija/Italija, 2010, 22’.
O umetnici
Anja Medved (1969) je diplomirala iz gledališke režije na Akademiji za gledališče, film, radio in televizijo v Ljubljani. Danes svoja raziskovanja podaja preko videa, dokumentarnih filmov in akcij v javni sferi. Njeno delovanje je usmerjeno v sondiranje (zgodovinskega) spomina. Preko pripovedi ljudi, ki živijo na obeh straneh meje, raziskuje kompleksnosti obmejnih identitet ter konstrukte nacionalnih zgodovin. Ustvarja družbene vmesne prostore in presprašuje protislovja, ki jih odpira življenje na meji. Raziskuje topologijo roba na videz različnih realnosti, ki pa v primeru njenega kraja ležita na istem mestu. Koncept dramaturškega pojma igre v igri, kot možnega procesa subjektivizacije, postavi v konkreten prostor obeh Goric, ki imata končno, po odstranitvi zunanjih, priložnost preizkusiti tudi svoje notranje meje.
V okviru čezmejne kulturne organizacije Kinoatelje s sedežem v Gorici in Novi Gorici vodi večletni projekt ohranjanja spomina Arhiv pozab. V produkciji Kinoatelje sta v tandemu z Nadjo Velušček posneli vrsto dokumentarcev, med drugim Niso letele ptice, Moja Meja, Mesto na travniku, Sešivalnica spomina in Trenutek reke.
O Kinoateljeju
Avdiovizualni in medkulturni center Kinoatelje je leta 1977 nastal v Gorici na pobudo filmskega kritika, profesorja sociologije in senatorja Italijanske republike Darka Bratine, da bi se zavzemal za odprto družbo ter preko filma in videa vzpodbujal dialog med italijanskim in slovenskim kulturnim prostorom. Danes je Kinoatelje z organizacijo medkulturnih projektov prisoten na obeh straneh meje. Poleg promocije filmske kulture, deluje na področju avdiovizualne produkcije, založništva, prireditvene in raziskovalne dejavnosti ter ohranjanja kulturne dediščine.
Več:
Galerija / Društvo Photon
Festival Photonic Moments
Križevniška 10, 1000 Ljubljana
t: +386 1 2302071
www.photon.si
www.mesecfotografije.si
Odprto: pon.-pet.: 11.00–18.00
Produkcija: Zavod Kolektiva
Koprodukcija: Društvo/Galerija Photon, Kinoatelje
Program Video večer / Video Evening je serija mesečnih dogodkov, ki ga organizira Zavod Kolektiva v galeriji Photon, na katerih predstavljajo domačo in mednarodno videoprodukcijo po izboru vabljenih umetnikov, kuratorjev, institucij in festivalov.
[Objavljeno: 26. 9. 2011]
|