Aktivnosti sodelavcev Sonoretum, tretjič
Samoorganizirani simpozij šumečih ustvarjalcev in mislecev
Torek, 23. 4. 2013, ob 20. uri
Klubu K4, Kersnikova 4, Ljubljana
Obveščamo vas o projektu Marka Košnika in Inštituta Egon March.
Sodobna glasba ni glasba prihodnosti niti glasba preteklosti, ampak preprosto glasba, ki je prisotna z nami: ta trenutek, zdaj, ta sedanji trenutek."
(John Cage: Komunikacija; Skladanje kot proces – 3, 1958)
"Ubran hrup v urbanem prostoru; politika šuma" - samoorganizirani simpozij šumečih ustvarjalcev in mislecev, v torek, 23. 4., ob 20. uri v Klubu K4 na Kersnikovi.
Menjava zvočne instalacije na platformi Sonoretum, ki bo nepretrgoma zvenela v prehodu med Kersnikovo 6/4 nadaljnjih štirinajst dni: "Inštitucije v peskovnikih" - Zvočni ambient Marka Košnika, krstno predvajan ob otvoritvi razstave Vinka Tuška v Šivičevi hiši v Radovljici, 1989.
"Kljub vsem naporom za transparenten umetniški produkcijski sistem, ki smo jim bili priča znotraj tako imenovane neodvisne produkcije v zadnjih dvajsetih letih, si ne smemo zatiskati oči pred dejstvom, da so tako pobude kot prototipi danes vzpostavljenih delujočih produkcijskih praks zvečine prihajale s strani avtorjev. Uradniški sistem za podporo umetnosti, delujoč na ravni Ministrstva za kulturo, oddelkih za kulturo po občinah in fundacijah za umetnost, kot tudi delno v novo vzpostavljenih nevladnih organizacijah in društvih, ne bo zmogel vzpostaviti organizacijskih in z javnimi sredstvi podprtih aktivnosti za preostale, pri nas še vedno slabo razvite ali neobstoječe dejavnosti. Kakor so le te naprej prepuščene samoiznajdljivosti, samoizobrazbi in samoorganizaciji avtorjev, bodo tudi v prihodnosti prav umetniki tisti, ki bodo sami morali poskrbeti za delovne, organizacijske, reflektivne in izobraževalne ovoje, vse do ozaveščenja javnosti za prepoznanje kulturnega pomena mejnih, po pravilu ne-popularnih in raziskovalnih dejavnosti.
Elektroakustična glasba in zvočna umetnost, ki sta v evropski kulturi že dolgo deležni posebne zaščite, ne glede na elitnost in skromen domet v širši javnosti, pri nas že tradicionalno obstajata mimo uradnih inštanc. Umetniki s tega področja, ki ga kot akademsko in institucionalno neobstoječega zato tudi ni mogoče krčiti ali prihraniti na njem z rezanjem sredstev, to vidimo kot prednost. Zato vzpostavljamo Sonoretum iz prihodnosti, ne na dolgovih iz preteklosti; na najnaprednejših principih svobodne menjave, odprtokodnih in prosto dostopnih umetniških delih ter v skrajni izpeljavi, na mikro-ekonomiji obdarovanja."
(Marko Košnik, iz osnutka prispevka k Politiki šuma)
Sonoretum: 24 ur na dan, vse dni v letu zveneča zvočna platforma v prosto dostopnem javnem prostoru na Kersnikovi
Produkcija: Inštitut Egon March
Koprodukcija: Galerija Kapelica
Projekt je podprlo Ministrstvo za kulturo RS.
[Objavljeno: 19. 4. 2013]
|