Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

Aktivnosti sodelavcev
Petra Varl: Teta Raša
Risbe in grafike

6. 2.-6. 4. 2014
Galerija Loža, Titov trg 1, Koper

Petra Varl, ki ima svoje spletno mesto v okviru projekta Internet Portfolio SCCA-Ljubljana, je znana po izčiščeni rabi linije kot svojega osnovnega izraznega likovnega sredstva. Za njene risbe in grafike pa sta značilna še lahkotna vsebina in humor.

V letu 2013 je umetnica pripravila več razstavnih projektov: sodelovala je na razstavah Vtisi/Impressions +386 (Calcografia National, Madrid); Zasebno, Osebno, Posebno. Iz likovnih zbirk RIko in IEDC (Galerija Miklova Hiša, Ribnica); S črto čez črko (Galerija Vžigalica in SCCA-Ljubljana, Ljubljana); Produkcija 2010-2012 (MGLC, Ljubljana); Materialnost (KIBLA Portal, Maribor); Dotik/Risbe (Koroška galerija likovnih umetnosti, Slovenj Gradec); 18. Mednarodna razstava risbe (MMSU, Muzej moderne in sodobne umetnosti Reka).

Z razstavo Teta Raša pa se po desetih letih vrača v koprsko galerijo. Odprtje razstave bo v četrtek, 6. februarja 2014, ob 19. uri v Galeriji Loža v Kopru.

Vabljeni!

Petra Varl: Teta Raša, vabilo

O svojem delu avtorica razmišlja takole: "Stalno se spreminjam in z mano tudi moja poteza. Kar sem pred časom zavrgla, v naslednji ustvarjalni fazi spet privlečem na plano in uporabim. Še vedno pa ostajam zvesta liniji, svojemu osnovnemu izraznemu sredstvu, ki ga poskušam izčistiti in izpopolniti do skrajne točke. Moja dela so vesela in imajo pozitivno konotacijo. Stalno se spreminjam in hkrati ostajam ista."

Po vsebinski plati so dela Petre Varl povezana z vsakdanjim  življenjem: medsebojni odnosi, ženske vloge, otroštvo, dom, sorodniki, odnosi med moškim in žensko, spomini itd. Govorimo o preprostih in osebnih zgodbah, ki nas nevsiljivo in neposredno nagovarjajo. Z njimi se lahko hitro poistovetimo in v njih odkrivamo tudi lastne zgodbe ali lastno hrepenenje, da bi jih doživeli. Narisane, naslikane ali natisnjene podobe nas toliko bolj privlačijo zaradi pozitivnih sporočil, ki so v delih Petre Varl stalnica.

Kot so preproste vsebine, tako je preprosta tudi njena risba. Z eno samo linijo dosega prepoznavnost likov in pričara vzdušje, ki se mu zlahka prepustimo. Prepričljiva lahkotnost je odraz skrbno premišljenih prostorskih postavitev, na katerih z različnimi likovnimi tehnikami in formati vedno znova doseže novost in svežino.

"Risba je temeljno in vseobsegajoče izrazno sredstvo slikarke Petre Varl,« ugotavlja umetnostni kritik Marko Košan. »Shematične, skoraj stripovske in le z linijo opredeljene figure, ki so portreti domačih in drugih bližnjih ter prijateljev iz resničnega ali namišljenega življenja, pa ne stojijo same zase, saj ves čas iščejo mentalni in fizični prostor komunikacije in konteksta ter nemalokrat nevsiljivo poselijo vse razpoložljive stene prostorov v interierju ali velikih površin jumbo-panojev v urbanih eksterierjih. Živahnost kolorita čistih barv, ki izrazito ploskovito, a logično polni medprostore sklenjenih kontur, zapelje podobe v bližino estetike pop-arta, v »družinsko-gospodinjskem« motivnem svetu pa bi marsikdo hotel najti esencialni izraz avtoričine ženske narave ter ga vzporejati s feministično deklarativnostjo, a so njene podobe napolnjene s toliko univerzalne življenjske energije in topline, da jih v nobenem primeru ni mogoče povezovati z angažiranimi izjavami v smislu izpraševanja sodobnih družbenih kontekstov, čeprav je v delih vselej prisotna velika mera (dobrohotne) ironije. Neposrednost in iskrenost teh del podčrtuje svojevrstni joie de vivre, ki je napolnjen z radostjo, kakršna ni zelo običajna za prevladujoči temperament slovenskih ustvarjalcev."

(v katalogu Risba na Slovenskem II, 1940.2009, Ljubljana 2009)

Kontakt:
Tatjana Sirk, galerija.meduza@obalne-galerije.si, T 05 6274 837
www.obalne-galerije.si

Petra VarlPetra Varl se je rodila leta 1965 v Ljubljani. Študirala je slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je leta 1997 tudi magistrirala. Deluje kot vizualna umetnica, na področju risbe, grafike, slikarstva, ilustracije in prostorskih postavitev. Svoja dela je predstavila na samostojnih in skupinskih razstavah, na Bienalu Sao Paolo (1996, Sao Paolo), v Muzeju Mudzarnok (1996, Budimpešta), Muzeju moderne umetnosti (2009, Dunaj), v Narodni galeriji Zaceta (2010, Varšava) in drugih. Od leta 2000 je zaposlena na Oddelku za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, kjer kot redna profesorica poučuje risbo in grafiko. Živi in dela v Ljubljani in Mariboru.

[Objavljeno: 31. 1. 2014]

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si