Cat Jugravu: Trans(myth) Me Baby One More Time

Razstava
10. 9.–11. 10. 2024
CUK Kino Šiška, Kamera, Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana
Odprtje: torek, 10. 9., 19.00
Vstop prost.

Rave/performans
Torek, 10. 9. 2024, 21.00
CUK Kino Šiška, Katedrala, Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana
Vstopnice: 10 € » NAKUP VSTOPNIC
Izkupiček bo namenjen Zavodu TransAkcija.

Kuratorka_: Tia Čiček


Trans(myth) je procesualni projekt Cat Jugravu v koprodukciji Galerije Škuc, Kina Šiška in SCCA-Ljubljana ter s podporo Zavoda TransAkcija. Vključuje dve razstavi: Trans(myth) v Galeriji Škuc (21. 8.–26. 9.) in Trans(myth) Me Baby One More Time v Kinu Šiška (10. 9.–11. 10.), ki jo spremlja rave-performans z istim naslovom (10. 9.). Projekt dokumentira nastanek začasne skupine kvir in trans* umetnic_, ki se ukvarja z (ne)arhiviranjem kvirovske slovenske folklore, mitov in obrti. Oblikovanje kvir in trans* identitete je dinamičen, po svoji naravi procesualen razvoj, za katerega sta značilna nenehno samospoznavanje in izražanje. Odkrivanje kvir potencialov v mitih in folklori ponovno vzpostavlja in reinterpretira kulturne pripovedi, ki so zgodovinsko marginalizirale naše identitete. Projekt je sestavljen iz treh delov, ki dokumentirajo ustvarjanje, preoblikovanje in morebitno izginotje umetniškega dela, ne pa posameznega rezultata. To odraža ciklično izginjanje trans* in kvir arhivov, medtem ko sodelovalna narava projekta poudarja odpornost in ponovno pojavljanje teh pripovedi.

Avdiovizualna postavitev v Kinu Šiška ponuja vpogled v prizadevanja skupnosti, ki jih je Cat Jugravu spodbudila s svojim previdnim in skrbnim pristopom k delu z različnimi skupnostmi. S poudarjanjem druženja in pripadnosti, ki sta običajno del ozadja sodobne umetniške produkcije, dosežejo vrhunec v sodelovalni praksi ravea. Wark v Raving[1] izpostavlja številne njegove prednosti, ki vključujejo začasno zdravljenje psihičnih poškodb zaradi kognitivnega in afektivnega dela, priložnost, da posameznice_ izgubijo in najdejo same_ sebe, ustvarjanje prehodnih sorodstvenih struktur ter možnost odklopa od fiktivnih celot in povezovanja z drugimi deli jaza. Opisuje ga kot sodelovalno prakso, ki omogoča prenašanje življenja, prostor za zadovoljevanje različnih potreb, interesov in želja ter način, s katerim se posameznice_ hkrati ločijo od sveta in ga hkrati odkrivajo. Garcia-Mispireta v delu Together, Somehow[2] , izpostavi, da rave zagotavlja občutek pripadnosti in skupnosti, zlasti za marginalizirane skupine, kot so mlade_, kvir in POC posameznice_. Družbenopolitične posledice se nanašajo na tesnobo in odtujenost v času recesije, saj nudijo zatočišče v kolektivnem prekipevanju. Prikazani so tudi kot kontrakulturni prostori, ki izpodbijajo prevladujoče norme in nudijo občutek utopičnega pobega iz vsakdanjega življenja.

Trans(myth) stoji zaradi in za lokalno trans* skupnost ter vključuje zgodbe in ideje, ustvarjene za poglobljeno kolektivno zdravljenje. Projekti, katerih cilj je doseči takšen učinek, lahko zlahka omahnejo ali propadejo; vendar je izvajanje na skupnost osredotočenih prizadevanj sodobne umetnosti osrednjega pomena za ohranjanje odgovornosti takšnih produkcijskih prostorov za njihove rezultate in, kar je še pomembneje, za podpiranje procesov, ki jih izvajajo.

Tia Čiček
__________
[1] Wark, McKenzie. 2023. Raving. Durham: Duke University Press.

[2] Garcia-Mispiereta, Luis Manuel. 2023. Together, Somehow: Music, Affect, and Intimacy on the Dancefloor. Durham: Duke Universit Press.


Cat Jugravu (1991, Romunija) je LGBTQIA+ aktivistka, gledališka_ ustvarjalka_, pesnica_ in performerka_, ki deluje na presečišču afektivnega spomina in spominjanja. Študirala_ je odrsko igrona Narodni univerzi za gledališče in film v Bukarešti, kjer je diplomirala_, in leta 2023 zaključila magistrski študij uporabnega gledališča na Univerzi Mozarteum v Salzburgu. Od leta 2018 je soustanoviteljica_ in umetniška_ vodja gledališke skupine Queerdos Kollektiv v Berlinu. Njihovo delo se osredotoča na gradnjo skupnosti, somatsko umetnostno terapijo, metodologijo generativnega gledališča ter obravnava vprašanja, kot so nasilje na podlagi spola, trans/homofobija, rasizem in ksenofobija.
Od leta 2015 živi v Berlinu, kjer s pomočjo performansa, telesnih vaj in politike travme zagovarjata pravice LGBTQIA+ in ustvarja_ vključujoče prostore za marginalizirane glasove. Posveča_ se krepitvi LGBTQIA+ pripovedi ter opolnomočenju posameznic_ in skupnosti z utelešenimi umetniškimi praksami. V svojih projektih pogosto raziskuje presečišče performansa, travme in družbenega aktivizma ter si prizadeva razviti nove družbeno-kulturne metode pogajanj z osredotočanjem na kvir telesa. (Foto: Johanna Mayrhofer)


Odprtje in postavitev razstave
foto: Maša Pirc, arhiv Kina Šiške

 

Rave/performans
foto: Maša Pirc, arhiv Kina Šiške


MEDIJSKE OBJAVE:


Umetnica_: Cat Jugravu
Pomočnik umetnice_: Pieter Defraene
Kuratorka_: Tia Čiček
Kuratorska pomočnica: Elena Chirila
Udeleženke_: Katarina Babič Derenda, Nal Kocjan, Patrik Komljenović / Prof. Pederik Kunt, Aslan Lah, Hristijan Nashulovski, Nina Poljanšek, Spike_Pika Terpin, Akira Ve
Živa glasba: DJ deathobsession, Andrei Raicu
Kostumografija: Hristijan Nashulovski
Naslovna podoba: Pieter Defraene s pomočjo UI

Koprodukcija: Galerija Škuc, Center urbane kulture Kino Šiška, Zavod SCCA-Ljubljana, Zavod TransAkcija
Projekt je podprt s programom mobilnosti Kultura premika Evropo.
To delo je nastalo s finančno pomočjo Evropske unije. Stališča, izražena v njem, v nobenem primeru ne odražajo uradnega mnenja Evropske unije.
Program SCCA-Ljubljana podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo.

Zahvale: Julija Potočnik, Jaka Podgoršek, Nina Poljanšek, Dominik Jellen, Toni Ofner, Johanna Mayrhofer, Magdalena Hofer