Pogovor in projekcija
Sreda, 27. 11. 2024, 19.00
Galerija Photon, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana
Videastka, režiserka in performerka Ana Čigon raziskuje družbenokritične teme, analizira sodobno neoliberalno družbo, nehumano ravnanje z begunkami_ in tematizira boj za dostojanstvo in priznanje LGBTIQ+ posameznic_, delavk_ in žensk. Za njeno prakso sta značilna ironija in humor, s čimer občinstvu približa zahtevne teme. Pogosto sodeluje tudi z drugimi umetnicami_ in teoretičarkami_.
Na tokratnem Video večeru bo predstavila svojo feministično umetniško prakso zadnjih desetih let. Prikazala bo izbrane odlomke iz video dokumentacije performansov, v katerih je tematizirala več umetniških del različnih umetnic, posamezne umetnice in nekatere pomembne ženske osebnosti iz preteklosti. Predstavila bo nabor avdiovizualnih del in ob tem razmišljala o prehajanju med različnimi zvrstmi v katerih ustvarja, kot npr. umetniški video, dokumentarni in eksperimentalni film, animacija. Zaključila bo s predstavitvijo prakse dolgoročnega raziskovanja in skupnega premišljevanja o izbranih temah s pomočjo video pogovorov in umetniških sodelovanj.
Ana Čigon (1982, Štanjel) je multidisciplinarna umetnica, ki ustvarja na področju videa, filma, performansa in risbe. Diplomirala je iz slikarstva in magistrirala iz videa na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Zaključila je tudi magistrski študij Interface Cultures na Universtität für künstlerische und industrielle Gestaltung Linz v Avstriji.
Znana je po svojih satiričnih kratkih videih in barvitih mačjih animacijah, s katerimi obravnava pereča politična vprašanja. V svoji umetniški praksi uporablja eksperimentalni pristop k videu in filmu, digitalno kolažno animacijo, risbe na papirju, digitalni kolaž, prostorske video instalacije in performans za raziskovanje in kritiko različnih vidikov sodobne družbe, s posebnim poudarkom na marginaliziranih glasovih in družbenih neenakostih. Ključna dela, kot so Drage dame, hvala, Uporni duh in video Odkritje onstran prosojnosti (za katerega je prejela nagrado skupine OHO) ponazarjajo njeno zavezanost k osvetlitvi zgodovinskih ženskih osebnosti ter kritično raziskovanje sodobnih družbenih vprašanj.
Samostojno je razstavljala v številnih uglednih institucijah, med drugim v Galeriji Škuc v Ljubljani, Stacion – Centru za sodobno umetnost v Prištini na Kosovu, v Likovnem salonu v Celju in Kibeli v Mariboru. Njeni videi in filmi so del pomembnih zbirk, kot sta Postaja DIVA, video arhiv Zavoda SCCA-Ljubljana in Slovenski filmski arhiv v Ljubljani. Sodelovala je na vplivnih umetniških dogodkih, kot so U3 trienale sodobne umetnosti in Krize in novi začetki: Umetnost v Sloveniji 2005-2015, obe predstavljeni v Muzeju sodobne umetnosti v Ljubljani, ter na razstavi Vedno na voljo. Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije v Moderni galeriji v Ljubljani. Njeno delo je bilo predstavljeno na več mednarodnih prizoriščih, med drugim v Istanbul Modern v Turčiji, Apollonia v Strasbourgu v Franciji in ISCP (International Studio & Curatorial Program) v New Yorku, kjer je bila na umetniški rezidenci. Njeni filmi so bili prikazani na številnih mednarodnih filmskih festivalih, med drugim na CINEMED – Mednarodnem festivalu mediteranskega filma v Montpellieru v Franciji in mednarodnem filmskem festivalu Experiments in Cinema v Albuquerqueju v ZDA. Za svoja avdiovizualna dela je prejela več nagrad, nazadnje posebno priznanje na Festivalu slovenskega filma 2024. Živi in ustvarja v Ljubljani. (Foto: Nada Žgank)
www.anacigon.si
Ana Čigon na Postaji DIVA
Na Video večerih s Postajo DIVA gostimo avtorice_, ki so vključene_ v arhiv in jih povabimo, da spregovorijo o svojem delu in ozadju nastanka posameznih video projektov. Predstavitev v galeriji (artist talk) spremljajo projekcije s komentarji, čemur sledi pogovor s publiko. Video večere pripravlja strokovna sodelavka Postaje DIVA Vesna Bukovec.
Produkcija: SCCA–Ljubljana/Postaja DIVA, Galerija Photon
Podpora: Ministrstvo za kulturo RS, Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo