VideoDvorišče.16

Projekcija in pogovor
Petek, 6. 9. 2024, 20.00
Notranje dvorišče Galerije Škuc, Stari trg 21, Ljubljana

Sodelujejo: Mohamed Abdelkarim (EG/NL), Neo Nor (SI), Agnieszka Polska (PL), He Zike (CN)
Kuratorka: Lara Reichmann


Oblikovanje podobe: Brina Vidic

 

PROGRAM

Te korenine, ki prepletajo svetove

Kuratorka: Lara Reichmann
Trajanje: 35’

Kot v brezveterju, spikslane podobe krošnje obmirujejo na ekranu. Če bi se jim preveč približali, bi lahko videli, da gre za sceno, skupek ploskev. Del zamrznjenega okolja po katerem se lahko premikamo, a se ga ne moremo dotakniti. Roka našega proksi digitalnega jaza le polzi skozi grmičevje, travo, debla… Podobe narave se digitalno konstruirajo skozi podatkovne baze, 3D modele in AI generatorje, v svoji želji reproduciranja naravnih habitatov in vrst pa se ustvarjajo nova hibridna okolja katera zaznamujejo napake in neskladja. Serverski centri za utečen ritem nenehnega procesiranja in generiranja novih informacij lakomno goltajo naravne vire in nepreklicno spreminjajo krajine, ki jih naseljujejo. Fizična infrastruktura digitalnih svetov se razrašča po tleh tujega teritorija. Včasih zakopana nekja metrov pod tlemi, včasih odmaknjena na rob poseljenega sveta, a večini uporabnikov vedno nevidna. Digitalni prostori navidezno vzniknejo od nikoder, njihovi nosilci pa prežemajo prst kot lažni koreninski sistemi, napaka, neskladje, ki se ne prilagaja zakonitostim biotopa, katerega si prilašča.

Postavljena v okolja, ki vsaj delno izhajajo iz resničnega, tako fizičnega kot virtualnega, video dela umetnic_: Agnieszka PolskaHe Zike, Mohamed Abdelkarim in Neo Nor, ustvarjajo in prehajajo med možnimi različicami sveta, v katerem sta narava in tehnologija nerazdružljivo povezani. Fiktivni narativi spajajo našo sedanjost s preteklostjo, ki se nikoli ni zares zgodila, in spekulativno prihodnostjo, ki se najverjetneje nikoli ne bo. Novi ekosistemi, v krhki sintezi, včasih simbiotični, drugič popolnoma parazitski, med skoraj stereotipičnim pojmovanjem neokrnjene narave in znanstveno fantastične vloge tehnologije, vzpostavljajo prostore in zgodbe skozi katere navigirajo njihovi (ne)človeške_ akterke_.

 

Agnieszka Polska – The Book of Flowers
Poljska, 2023, 9’ 30’’
Globok in očarljiv glas igralke Tine Greatrex poslušalko_ popelje skozi združeno zgodovino človeštva in cvetja. Po besedah pripovedovalke so bile cvetoče rastline nekoč ogromne, ljudje pa so bili njihovi glavni opraševalci. Med vrstama je obstajala zapletena simbioza, tako ljudje kot rože se niso mogli razmnoževati drug brez drugega. Skozi stoletja so ljudje osvojili tehnologije, ki so jim omogočile prekinitev cikla in začetek samostojnega razmnoževanja, hkrati pa so umetno spreminjali velikost cvetov. Pri tem moralno dvoumnem procesu je imela pomembno vlogo zlasti ena tehnologija: tehnologija pripovedovanja zgodb.
He Zike – Random Access
Kitajska, 2023, 14’ 20’’
Random Access (Naključni dostop) je znanstvena fantastika, ki se dogaja v mestu Guiyang in njegovi okolici, kjer se nahaja največji radijski teleskop na svetu (petstometrski sferični teleskop z odprtino  Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope – FAST) in „gruča podatkovnih centrov“, ki je zaslužna za hiter razvoj kitajske digitalne industrije. Je tudi središče kitajske kraške pokrajine, kjer so geološki podatki in oblaki shranjeni v gorski strukturi in njenem specifičnem podnebju. Umetnica si na podlagi izkušenj svojih staršev, ki so živeli v tem meglenem in goratem tehnološkem središču, predstavlja pripoved, ki se odvija po nepričakovanem zlomu glavnega podatkovnega centra. V tej neurejeni digitalni resničnosti dva lika potujeta skozi mesto, polno prebliskov starih spominov in predstav o prihodnosti. Ne glede na to, ali srečujeta informacije, shranjene v oblaku, ali razširjene različice samih sebe, morata junaka najti pot skozi hitro spreminjajoči se svet.
Mohamed Abdelkarim – The Roving Body…Let’s Call It The Future
Egipt/Nizozemska, 2021, 7’12’’
V svetu, kjer v odsotnosti človeške vrste dominirajo droni, film spremlja brezpilotno letalo na njegovi poti proti severu. Preko pogovora z anonimno figuro se razkrivajo vpogledi v konflikte in nasprotujoče si infrastrukturne in geografske dinamike moči. Neskončna puščavska pokrajina, ki se razprostira po celotnem svetu, tako postane prizorišče naraščajoče napetosti med stroji in poslednjimi ostanki človeške civilizacije.
Neo Nor – Farmer Online
Slovenija, 2023, 4’ 9’’
Farmer Online (Kmet na spletu) se je razvil v neuravnovešenem/kaotičnem življenjskem obdobju umetnika, ob pretiranem igranju prvoosebne strelske videoigre Counter-Strike: Global Offensive. Kratka animacija sledi osrednjemu liku – pastirju, ki zaradi intenzivnega igranja računalniške igre izgubi svojo čredo ovac. Umetnik, ki do svojega lastnega obsesivnega stanja zazvzema kritično pozicijo, se kljub svoji delno linearni pripovedi, bolj kot na samo zgodbo osredotoča na prenos vročičnega zeitgeist stanja prekomernega igranja računalniških iger.

 


Foto: arhiv SCCA-Ljubljana in Galerija Škuc


Lara Reichmann (1995) (1995) je vizualna umetnica, ki deluje na področju videa in animacije. Njeni nedavni projekti se osredotočajo na digitalne vmesnike, glitche in časovne zamike, ki gradijo vzporedne virtualne pokrajine satelitskih posnetkov. Sodelovala je na več skupinskih in samostojnih razstavah, med drugim v Aksiom, Galeriji P74 in Kinu Šiška v Ljubljani, KGLU v Slovenj Gradcu ter Centru sodobnih umetnosti Celje (SI), Krinzinger Projekte, Parallelu na Dunaju (AT) ter Galeriji 707 v Brnu (CZ). V vlogi kuratorke je pripravila več razstav, med drugim v okviru revije ETC., zavoda SCCA, Galerije Škuc in študentske pop-up galerije 7:069 v Ljubljani (SI), Galerije Nova – WHW v Zagrebu (HR) ter platforme Pita Projekt.


VideoDvorišče je program kuriranih projekcij in pogovorov o umetnosti, videu in filmu. V spomladansko-poletnem obdobju stopamo iz temne kinodvorane in hladnega galerijskega prostora ven, na prosto. V sodelovanju z Galerijo Škuc pripravljamo dogodke na njihovem notranjem dvorišču.

Postaja DIVA je spletni in fizični arhiv, ki ga SCCA-Ljubljana razvija od leta 2005 z namenom raziskovanja, dokumentiranja, arhiviranja in predstavljanja umetniškega filma, videa in novomedijske umetnosti.


V primeru dežja bo projekcija v galeriji.
Pogovor s prisotnim avtorjem bo potekal v slovenskem jeziku.
Prost vstop. 

Organizacija: SCCA-Ljubljana/Postaja DIVA, Galerija Škuc
Podpora: Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo