SERVIS
Kulturna stična točka v Sloveniji, ki je od leta 2002 delovala v okviru SCCA–Ljubljana, je z 31. decembrom 2013 prenehala obstajati. V novem programskem obdobju 2014–2020 bo podporo za področje kulture omogočal krovni evropski program Ustvarjalna Evropa. Od leta 2014 zato delo Kulturne stične točke v Sloveniji prevzema novi Center Ustvarjalna Evropa.
Več o Centru Ustvarjalna Evropa
Kulturna stična točka v Sloveniji
(arhivska predstavitev delovanja v obdobju 2002-2013)
www.ccp.si
Mateja Lazar, vodja pisarne CCP (2002-)
Maša Ekar, asistentka (2006-)
Kontakt:
Mateja Lazar (ccp@scca-ljubljana.si), Maša Ekar (ccpinfo@scca-ljubljana.si)
Kulturna stična točka v Sloveniji je nacionalna informacijska pisarna za kulturni program Evropske unije Program Kultura (Culture Programme), ki sofinancira mednarodne kulturno-umetniške projekte z evropsko dimenzijo.
Kulturna stična točka na nacionalni ravni skrbi za promocijo kulturnega programa EU, za posredovanje in izmenjavo informacij, povezanih z izvajanjem programa, pomaga pri iskanju partnerskih organizacij in uporabnikom nudi strokovno pomoč.
Kulturna stična točka v Sloveniji je bila vzpostavljena leta 2002 v okviru SCCA, Zavoda za sodobno umetnost - Ljubljana. Njeno delovanje omogočata Ministrstvo za kulturo RS in Generalni direktorat za izobraževanje in kulturo Evropske komisije.
Program Kultura je nov sedemletni (2007-13) kulturni program Evropske unije, ki spodbuja transnacionalno sodelovanje v Evropi, s tem da podpira mobilnost oseb, ki delujejo v kulturnem sektorju, transnacionalno kroženje umetniških in kulturnih del/izdelkov ter medkulturni dialog. Program prispeva k oblikovanju evropskega kulturnega prostora, osnovanega na skupni kulturni dediščini in sodelovanju med ustvarjalci, kulturnimi izvajalci in institucijami iz držav, ki sodelujejo v Programu, ter na ta način spodbuja zavest o evropskem državljanstvu.
Predlagani proračun Programa za sedemletno obdobje je 400 milijonov evrov.
Na letnih razpisih lahko sodelujejo javne ali zasebne kulturne organizacije ali ustanove, ki delujejo v različnih kulturnih sektorjih (z izjemo avdiovizualnih) in imajo sedež v eni od držav članic EU, EGP(Islandija, Lihtenštajn, Norveška), Hrvaški in Turčiji.
|
SCCA-Ljubljana deluje tudi kot podporna organizacija, ki nudi informacijski in svetovalni podporni sistem za umetnost in kulturo: Artservis, Evrokultura, Kulturna stična točka (2002-2013) in Stična točka ALF v Sloveniji (2008-2011).
Osnovna značilnost vseh programom je brezplačno servisiranje uporabnikov, ki delujejo v slovenskem/mednarodnem prostoru na področju kulture in umetnosti.
SCCA je tudi nacionalni koordinator mednarodnega programa ArtsLink za rezidenčno bivanje in skupne projekte v sodelovanju z ameriškimi organizacijami in umetniki.
|