ŠOLA
KNJIŽNICA SCCA
KNJIŽNICA SCCA-LJUBLJANA - online
Projektna soba SCCA
Metelkova 6, Ljubljana, Slovenija
Uradne ure: sreda, od 11. do 15. ure (ali po dogovoru)
Čas izposoje gradiva je 21 dni.
Knjižnica SCCA obsega slovensko in svetovno strokovno literaturo o sodobni umetnosti in teoriji: knjige, katalogi in periodika. Specializirana je za literaturo o kuratorskih praksah, videu in novih medijih, odlikuje pa jo tudi izjemna zbirka katalogov iz Regije (območje srednje in vzhodne Evrope in Azije). Knjižnico bomo v prihodnje dopolnjevali zlasti z gradivom o videu in medijski umetnosti.
PROJEKTI
Boštjan Čadež – Fšk: Modulirani ambient
Intermedijska instalacija
21.–22. 9. 2016
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Boštjan Čadež – Fšk je z mapiranimi video skulpturami opremil že veliko dogodkov in prostorov. Tokrat je raziskal možnosti intervencije v prostor Projektne sobe SCCA. Osredotočil se je zlasti na pomenski in vizualni poudarek v prostoru: knjižnico in AV arhiv Postaja DIVA. V kreativnem smislu ga je zanimala zlasti stena s knjižnimi policami. Na policah zbrano vizualno raznoliko gradivo (knjige, periodika, videoteka ...) je umetnika navdušilo s svojo vizualnostjo in številnimi detajli, ki se skrivajo na platnicah knjig in ovitkih zgoščenk.
Projekt je nastal v okviru programa Brez žebljev in podstavkov (2016).
son:DA: Situacija_SCCA
Razstava in pogovor
27. 9.–3. 10. 2007
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Knjižno polico son:DA razume kot platno, ovite in neovite knjige pa so poslikani, oblikovani deli oziroma zapolnjeni piksli na platnu, če se navežemo na kontekst tandemovih risb z računalniško miško. Za razstavo v Projektni sobi SCCA je son:DA ovila nekatere knjige v knjižnici SCCA. Izbor knjig je bil naključen, omejen z velikostmi in količino vnaprej pripravljenih ovijalnih površin ter s performativno, trenutno potrebo po polnjenju prostora in vzpostavljanju kompozicije.
Projekt je nastal v okviru programa Studio 6 (2007).
Rene Rusjan: Čitalnica SCCA 2007--
V knjižnico lahko vstopimo na različne načine. Običajno iščemo točno določeno knjigo, pogosto knjige na določeno temo ali pa brskamo po knjigah naključno oz. se jim damo zapeljati po ovitkih in naslovih, avtorjih ali mestu na knjižni polici. Včasih se prepustimo izkušenemu knjižničarju ali prijateljici, ki je strastna poznavalka knjižničnega gradiva, drugič smo prepuščeni sami sebi in policam brez oznak. Skozi projekt Čitalnica SCCA 2007-- želi Rene Rusjan s pomočjo vabljenih poznavalcev knjižnice priti do izbora knjig, ki bo nudil možno izhodišče za vstop v knjižnico in bo vzpodbujal brskanje po knjigah v iskanju izbranih odlomkov.
Rene Rusjan je svojo čitalnico v Knjižnici SCCA prvič pripravila leta 2007 (www.scca-ljubljana.si/arhiv/news_07_38.htm), priporočila pa stalno zbiramo.
Arcticae horulae
- e-arhiv projekta (1991-2005)
- slovar nemških izposojenk v slovenskem jeziku (1997), elektronska izdaja
Projekt Arcticae horulae avtorice Alenke Pirman se je razvijal sproti, od zasebne ljubiteljske zbirke nemških izposojenk v slovenskem jeziku prek likovne predstavitve zbirke v Narodni in univerzitetni knjižnici (1995) pa vse do knjižne izdaje v obliki slovarja (1997), ki je doživela nesluteno medijsko izpostavljenost in bila razprodana v nekaj mesecih. Zaradi nezmanjšanega zanimanja so Arcticae horulae zdaj na voljo javnosti kot elektronska izdaja slovarja in digitaliziran arhiv projekta.
|