Predavanje
ANGELA HARUTYUNYAN: Uvažanje "kustosa": Politike reprezentacije in identifikacije v sodobni armenski umetnosti
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Četrtek, 18. januar 2007, ob 19. uri
Svet umetnosti, šola za sodobno umetnost, stopa v svoje deseto leto. V okviru šole poleg rednega programa letos vzpostavljamo platformo za debato o različnih modelih izobraževanja na področju sodobne umetnosti, njihovih elementih, teoretski utemeljitvi in udejanjanju v praksi. Tokratno predavanje je drugo v tej seriji, ki smo jo začeli novembra 2006.
Uvažanje "kustosa": Politike reprezentacije in identifikacije v sodobni armenski umetnosti
Angela Harutyunyan bo najprej vpeljala termin "kustos" in skonstruirano armensko inačico "hamadrogh", ki ima skupaj z drugimi uvoženimi koncepti v kontekstu sodobne armenske umetnosti vse večji pomen. Spregovorila bo o izvoru in implikacijah tega termina na primeru različnih umetniških in kuratorskih praks v Armeniji.
Sledil bo kritičen pregled kuratorstva od sredine devetdesetih let, zlasti v kontekstu endemične politike reprezentacije in identifikacije. Pri tem se bo navezala na dve prevladujoči obliki kuratorskih praks: umetnika kot kustosa in kustosa kot umetnika. V nasprotju s tema dvema prevladujočima trendoma bo izpostavila tezo, da vloga kustosa danes ni, da sledi (samo)reprezentaciji, temveč da vzpostavi kritiko tovrstne pozicije. Meni, da lahko kuratorstvo prevzame vlogo kulturne hermenevtike in medsebojnega sporazumevanja zunaj (samo)reprezentacije šele takrat, ko kustos omogoči dialog med umetnikom in občinstvom in ko tudi sam uspe vzpostaviti dialog tako z umetnikom kakor z občinstvom. Ta pozicija naj bi se namreč upirala hierarhičnemu/nadrejenemu razmerju umetniške reprezentacije do kuratorske refleksije, vloga kustosa pa s tem postane kompleksnejša, saj združuje posredništvo s funkcijo evalvacije in refleksije.
V drugem delu predavanja bo Angela Harutyunyan spregovorila o poletni šoli za kustose, ki jo v Erevanu organizira skupaj z umetnostnim kritikom in kustosom Nazarethom Karoyanom. V želji, da bi se v pogovor vključilo tudi občinstvo, pa bo izpostavila tudi nekatere metodološke, konceptualne in praktične probleme in težave, s katerimi se soočajo pobudniki te iniciative.
Angela Harutyunyan je diplomirala iz umetnostne zgodovine na državni Univerzi v Erevanu. Je članica Združenja armenskih umetnostnih kritikov (www.naac.am). Med leti 2002-2004 je delovala kot kustosinja v armenskem centru za sodobno eksperimentalno umetnost (ACCEA). Bila je tudi kustosinja mednarodnega festivala "Public_Media_Space" v Erevanu. Trenutno piše doktorat iz umetnostne zgodovine in vizualnih študij na Univerzi v Manchestru.
Združenje armenskih umetnostnih kritikov je leta 2006 pripravilo prvo poletno šolo za kustose sodobne umetnosti. Nadaljnji razvoj šole, ki bo postala vsakoletna, pa je Združenje zasnovalo z regionalnimi partnerji, ki sistematično in dolgoročno vzpostavljajo platformo za spodbujanje in razumevanje sodobnih kuratorskih praks in kritike. SCCA-Ljubljana skupaj s Sorosovim centrom za sodobno umetnost iz Almatyja (Kazahstan) in istanbulskim BM Contemporary Art Centrom sodeluje pri pripravi kurikuluma nove šole v regiji.
Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.
Vabljeni!
|