DUBA SAMBOLEC:
Odprta vprašanja
29.-31. marec
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Duba Sambolec od leta 1992 živi in dela na Norveškem. Je profesorica umetnosti in predstojnica oddelka za kiparstvo na umetniški akademiji v Trondheimu (Norwegian University of Science and Technology). Od takrat se je v Ljubljani samostojno predstavila le dvakrat: z razstavo v Mali galeriji (1999) in kot gostja 6. mednarodnega festivala sodobnih umetnosti Mesto žensk (2000) s projektom NoHomeVideos ©.
Njeni novejši projekti so multimedijske instalacije, ki vključujejo skulpture, ready-mades, video performanse, fotografijo in zvok.
V razstavni predstavitvi svojega opusa v Projektni sobi se bo umetnica osredotočila na idejne sklope, ki so generirali produkcijo v kontekstu zgodovinskih dinamik lokalne, evropske in globalne družbenopolitične situacije. Izpostavila bo specifiko anatomije/analiziranja fenomena ženske v umetniški praksi.
V predstavitvi produkcije zadnjih petnajstih let in pogovoru k razstavi bo umetnica občinstvo vzpodbudila h kritičnemu diskurzu o današnji situaciji in o perspektivah in možnostih za umetniško delovanje, ki ga pomembno sooblikuje lokalno in globalno občinstvo.
Pri pogovoru bodo sodelovale Barbara Borčić, Saša Nabergoj in Mateja Rot.
Razstava bo na ogled:
- četrtek, 29. marca, od 16. ure dalje, pogovor ob 20. uri
- petek, 30. marca, od 10. do 18. ure
Vabljeni!
STUDIO 6
Umetniške akcije, razstave, performansi in pogovori z likovnimi ustvarjalci, kustosi, kritiki in teoretiki
S Studiom 6 smo v letih 2005 in 2006 spodbudili diskusijo o sodobni umetniški praksi, vzpostavili konstruktivno sodelovanje med različnimi profili v svetu umetnosti (umetniki, kustosi, kritiki, teoretiki), ponudili prostor za izvedbo umetniških akcij in omogočili njihovo refleksijo. Izvedli smo 13 dogodkov, z letom 2007 pa smo k sodelovanju povabili zunanje strokovnjake in pripravili reden letni program.
Vsak Studio 6 bo sestavljen iz več interdisciplinarno povezujočih se elementov. Vabljeni umetniki bodo pripravili dogodek (forma dogodka bo odvisna od njihove umetniške prakse: akcija, razstava, performans, instalacija, videoprojekcija ...), ki bo v Projektni sobi SCCA (javni prostor Zavoda SCCA-Ljubljana na Metelkovi 6) na ogled nekaj dni.
Ob dogodku se bo pripravil pogovor, na katerem bodo povabljeni umetniki s pomočjo vizualnih prikazov spregovorili o svojem delu, konceptih in referencah, odločilnih za njihov umetniški opus.
Poudarek pogovora bo namenjen delom v nastajanju. Tako bomo spodbudili pogovor o njihovem tekočem delu, ki se ne bo osredotočal zgolj na končni produkt, pač pa na proces ustvarjanja in hkrati umetnikom omogočil povratno informacijo, ki so je le redko deležni. Želimo, da bi tovrstne diskusijske situacije presegle strah pred predstavljanjem še nedokončanega dela na eni strani in izrekanjem stališč na drugi ter spodbudile živahnejšo komunikacijo med protagonisti umetniške scene.
Za vsak dogodek se bosta dva kustosa, kritika in/ali teoretika (iz stalne skupine sodelavcev) podrobneje seznanila z opusom izbranega umetnika ter v sodelovanju z njim obdelala teme, ki ga v njegovem delu posebej zanimajo, in tako pripravila temelje za poglobljeno debato, ki bo sledila akciji in predstavitvi. Z umetnikom bosta tudi sodelovala pri oblikovanju umetniške akcije, razstavne intervencije v Projektni sobi.
Vabljena strokovna javnost (dogodki bodo odprti za javnost in brezplačni) bo tako imela možnost spremljati vsebinsko debato in pri njej tudi aktivno sodelovati.
Sodelujoči kustosi, kritiki in teoretiki: Alenka Gregorič (Galerija Škuc), Iztok Hotko (Galerija Simulaker), Bojana Piškur (Moderna galerija), Teja Rot (projektna skupina e-Arhiv, SCCA-Ljubljana), Božidar Zrinski (MGLC).
Sodelujoči umetniki:
Jože Barši, Žiga Kariž, Tobias Putrih, Duba Sambolec, Son:da.
Več informacij:
Saša Nabergoj, voditeljica Studia 6
Tevz Logar, koordinator Studia 6
Tel.: 041 36 74 25
E-mail: svetumetnosti@scca-ljubljana.si
|