SVET UMETNOSTI - Šola za sodobno umetnost
www.worldofart.org
Letnik 2007/08
Razvoj
Julian Stallabrass:
Art Incorporated: Sodobna umetnost v času liberalizma
Predavanje
Četrtek, 15. november 2007, ob 19. uri
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
SVET UMETNOSTI - Šola za sodobno umetnost
Svet umetnosti, šola za sodobno umetnost deluje že enajsto leto. Šola se je razvila leta 1997 iz potrebe po teoretičnem in praktičnem izobraževanju na področju sodobne vizualne umetnosti in obsega: (1) Tečaj za kustose/Laboratorij kuratorskih praks s sklepno razstavo, (2) Seminar iz pisanja o sodobni umetnosti, (3) serijo predavanj in (4) zbornik.
Julian Stallabrass:
Art Incorporated: Sodobna umetnost v času liberalizma
Predavanje št. 1
Predavanje bo govorilo o tem, da sodobno umetnost radi pojmujemo kot območje svobodnega izraza, ki stoji zunaj instrumentalnih zahtev dela in vulgarnih enoličnosti množične kulture. Hkrati se je s koncem hladne vojne sodobna umetnost tudi zelo spremenila, tako v globalnem obsegu kot v sami formi, zlasti skozi medija fotografije in videa. V tem novem vzdušju, ki mu poveljuje neoliberalna politika, odseva svet umetnosti, tesneje kot si priznava sam, obstoječe moči, ki ga vodijo.
Knjiga Juliana Stallabrassa, z naslovom Sodobna umetnost. Zelo kratek uvod, ki je v uredništvu Saše Nabergoj pravkar izšla pri Založbi Krtina v knjižni zbirki Kratka, na enostaven, zgoščen in vsakomur razumljiv način predstavi svet sodobne umetnosti, v katerem sta navidez zoperstavljena "avtononomno" umetniško delo in sistem, ki to delo omogoča, prezentira, ga osmišlja, izkorišča in nenazadnje sprevrača v njegovo nasprotje. Avtor s številnimi primeri ponazori vpletenost sodobnega umetniškega ustvarjanja v ekonomsko, politično, akademsko stvarnost, v sodobni svet množične potrošnje in kulture ter opiše, kako sodobne umetniške prakse poskušajo ohraniti svoj edinstven in izjemen položaj.
Ali je sodobna umetnost dejavnost, ki jo lahko ocenjujemo kot katerokoli drugo družbeno prakso, ali pa ima v današnjem svetu globaliziranega kapitala, trgovine, tehnologije in navsezadnje politike sploh še možnost ohraniti svojo avtonomijo in na kakšen način, lahko preberete v knjigi.
Julian Stallabrass je profesor umetnostne zgodovine na Courtauld Institute of Art, pisec, fotograf in predavatelj. Je avtor knjig mdr. Art Incorporated, Oxford University Press 2004; Internet Art: The Online Clash Between Culture and Commerce, Tate Publishing, London 2003 in sourednik knjig mdr. Ground Control: Technology and Utopia, Black Dog Publishing, London 1997 in Locus Solus: Technology, Identity and Site in Contemporary Art, Black Dog Publishing, London 1999. Redno piše umetnostne kritike za publikacije Tate, Art Monthly in New Statesman. Je član uredniških odborov revij New Left Review in Third Text.
Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.
Vabljeni!
Predavanje je pripravljeno v sodelovanju z Založbo Krtina.
Program Zavoda SCCA-Ljubljana podpirata MOL, Oddelek za kulturo in raziskovalno dejavnost in Ministrstvo za kulturo RS.
Zavod SCCA-Ljubljana je član Asociacije, društva nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in umetnosti.
|