SVET UMETNOSTI - Šola za sodobno umetnost
Laboratorij kuratorskih praks 2007/2008
vabi na javno predstavitev:
Mircea Nicolae
Gostujoči umetnik zaključnega projekta Destinacija: Metelkova
17. junij 2008, ob 20. uri
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Predstavitev gostujočega umetnika je del zaključnega projekta Laboratorija kuratorskih praks z naslovom Destinacija: Metelkova, v okviru katerega letošnji udeleženci v AKC Metelkova mesto med 27. majem in 27. junijem gostijo mladega romunskega umetnika Mirceo Nicolae.
Predstavitev umetnika pripravljajo udeleženci letošnjega Laboratorija: Petra Milič, Teja Rot, Jernej Škof (Slovenija) in Nataša Bodrožić, Vanja Žanko (Hrvaška).
Gostovanje umetnika se bo zaključilo z njegovo razstavo v Galeriji Alkatraz, ki se bo odprla v petek, 27. junija 2008, ob 21. uri, na ogled pa bo do 19. julija.
Vabljeni!
Gostujoči umetnik
Mircea Nicolae (Bukarešta, 1980) sodi v mlajšo generacijo sodobnih romunskih umetnikov, ki živi in deluje v Bukarešti. Že več kot dve leti raziskuje urbana prizorišča in opuščene industrijske zgradbe romunskih mest, Sibia, Bukarešte, področja Ramnicu Valcea in Cluja. Projekt v nastajanju sestavlja sto posegov in intervencij v zapuščene in javne stavbe v Romuniji. Nicolae proučuje in razkriva historično ozadje specifičnih prizorišč, ki jih za krajše obdobje tudi zasede in spremeni v razstavni prostor. Med najbolj mističnimi, intrigantnimi in pomenljivimi lokacijami, ki so doslej pritegnile umetnikovo pozornost, so gledališča (eksperiment Deserted Cinema), trgovine (Deserted Shop, Calea Victoriei), zgodovinski in kulturni spomeniki (Historical Monument, Memorial of Rebirth), opuščene pekarne, cerkev, porušena v času komunističnega režima (Demolished Church), parlamentarna stavba v Bukarešti (Plaster Molding) in raznovrstne (delno) porušene mestne hiše (Demolished Houses).
Več:
mircea-nicolae.blogspot.com
Projekt Destinacija: Metelkova
Samooklicana avtonomna kulturna cona Metelkova mesto je v začetku 90. let predstavljala eno prvih mestnih iniciativ v boju za javni prostor v bivši Jugoslaviji. Danes na zemljevidu Ljubljane predstavlja pomembno kulturno točko, hkrati pa tudi prostor visoke simbolne vrednosti. Njen nedefiniran status, ki niha med načrti mesta Ljubljane in odločitvami lokalne samouprave na eni strani in stalno kulturno produkcijo kot strategijo upora in preživetja skupnosti na drugi, so razlogi, da je ta prostor postal predmet neprestanih političnih in simbolnih trenj.
Metelkova mesto, kot resnični in simbolni prostor, točka produkcije in mreženja ter hkrati potrošništva, resnična in namišljena skupnost, je tudi lokacija za končni projekt Laboratorija kuratorskih praks v letu 2007/2008.
Definicija konteksta Metelkove mesta nas je usmerila, da smo kuratorsko strategijo oblikovali kot povabilo umetniku iz tujine in s tem do prostora Metelkove vzpostavili oddaljen/distanciran pogled. Opredelili smo se kot "gostje" v prostoru, ki se je skozi čas spreminjal skupaj s svojim simbolnim videzom, ki neizbežno izvira iz dinamičnega odnosa Metelkove z neposredno okolico, v kontekstu sprememb po letu 1990.
Spomini prostora, možnost za drugačen vpogled in ustvarjanje zgodovinskih podob, mutacija simbolov in znakov, realizacija in reprodukcija zgodovine, so le nekatere od možnosti, ki jih ponujamo gostujočemu umetniku na Metelkovi. Ta bo mesec dni v stiku z neposredno okolico delal na umetniškem projektu.
Med desetimi predlaganimi smo izbrali projekt romunskega umetnika Mircee Nicolaea. Njegovo delo temelji na redefiniranju zapuščenih oziroma prehodnih prostorov. Njegova umetniška praksa vključuje intervencije v zapuščenih industrijskih prostorih, zapuščenih stanovanjskih hišah in podobnih prostorih, prežetih z močno simboliko. Pri svojem delu se opira tako na čustveno in intimno zgodovino kot tudi na urbano okolje sodobne Romunije, ki je v konfliktu med dvema >različnima Evropama<. Izhajajoč iz lastnega konteksta in Bukarešte kot mesta s prevladujočo socialistično arhitekturo, ki izključuje vse ostale možne zgodovine, Mircea Nicolae poudarja vpliv trčenja prostora z njegovimi spomini na vsakdanje življenje.
Nataša Bodrožić (za Laboratorij kuratorskih praks 2007/2008)
Več: www.worldofart.org
Produkcija
SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana
Svet umetnosti - Šola za sodobno uemtnost
Vodja šole Svet umetnosti: Saša Nabergoj
Mentorica Laboratorija kuratorskih praks: Petja Grafenauer Krnc
Koordinatorka šole Svet umetnosti: Maja Lozić
E-mail: svetumetnosti@scca-ljubljana.si
www.worldofart.org
V sodelovanju z
Galerija Alkatraz
Masarykova 24, Ljubljana
Vodja galerije: Jadranka Ljubičić
Tel.: + 386 1 434 03 45
E-mail: kud.mreza@guest.arnes.si
www.kudmreza.org/alkatraz
Projekt so podprli
Okolje Consulting, d.o.o.; Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo; Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Agencija Astar
Medijski sponzor
inDirekt
Program Zavoda SCCA-Ljubljana podpirata MOL, Oddelek za kulturo in raziskovalno dejavnost in Ministrstvo za kulturo RS.
|