15. Mednarodni festival sodobnih
umetnosti -
Mesto žensk
Regina José Galindo:
Artist's Talk
Predstavitev in predvajanje video del
Sobota, 17. 10. 2009, ob 17. uri
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
V sklopu 15. Mednarodnega festivala sodobnih umetnosti - Mesto žensk, ki bo letos potekal od 9. do 18. oktobra 2009 pod naslovom Svetovni jug, sodeluje tudi umetnica Regina José Galindo iz Gvatemale.
Svoje delo bo predstavila tudi v Projektni sobi SCCA. Ob tej priložnosti bosta predvajana njena video dela ?Quién puede borrar las huellas? / Who Can Remove the Traces (produkcija: R.J.G., 2003) in CRISIS dignity (produkcija: Futura, Češka, 2009).
?Quién puede borrar las huellas? / Who Can Remove the Traces
(foto: Victor Pérez, produkcija: R.J.G., 2003)
CRISIS dignity (foto: Francisco Toralla, produkcija: Futura, Češka, 2009)
Regina José Galindo je vizualna umetnica in performerka. V živi umetnosti se pogosto posveča telesni vzdržljivosti in trpljenju in s tem komentira politične nemire in razslojenosti v svoji državi Gvatemali. Razstavljala je že po vsem svetu, v galerijah, muzejih in na bienalih in je na 51. Beneškem bienalu prejela zlatega leva.
15. mednarodni festival sodobnih umetnosti - Mesto žensk:
Svetovni Jug
9.-18. oktober 2009
Svetovni Jug
Novodobna svetovna ekonomsko-družbeno-politična delitev sveta se ostro cepi na bogat, razvit in dominanten Sever ter reven, nerazvit, izkoriščan svetovni Jug, kamor štejejo vse države, ki ne izpolnjujejo pogojev statusa razvitih, ne glede na geografsko lego. Na drugi strani je svetovni Jug oaza, ki ponuja resnične priložnosti, obljublja velike izzive za gospodarsko rast, donosne naložbe in bogate dobičke z odpiranjem svojega obširnega trga, toda, na žalost, le za relativno manjšino svetovnega prebivalstva, ki si je omislila prosti/deregulirani trg, demokratični sistem vladanja, neoliberalni gospodarski sistem z zgodbo o kapitalizmu kot edini možni alternativi. Že stoletni procesi kolonizacije, dekolonizacije in neokolonizacije tretjega sveta so pripravili plodna tla za ekonomsko invazijo, ki je na krilih globalizacije dobila univerzalne razsežnosti in se je razlila po vsem svetu kot nikoli prej, dosegla celo najbolj zakotne in skrite kotičke zemeljske oble. Da ima ta proces - kot tudi drugi zgodovinski procesi, začeti v dobri veri o napredku - destruktivne učinke, je postalo kmalu jasno, saj so negativne posledice, kot so revščina, okoljevarstvene katastrofe, zloraba človekovih in državljanskih pravic, diskriminacije, etnični in regionalni konflikti, masovni premiki beguncev, lakota, nasilje in bolezni, postali akutni problemi, s katerimi se sooča mednarodna skupnost. Čeprav področje kulture in umetnosti ni ostalo imuno na vsesplošne smernice globalizacije, saj so vzorci razmišljanja, vrednot in etike distribuirani prek informacijskih mrež, ki so monopolizirane s strani prevladujočega tipa kulture, še vedno soobstajajo umetniške prakse s kritičnim pristopom do sodobne mutirane vizije družbe, ki briše zgodovino, razlike, identitete in specifičnosti, umetnost, ki reflektira širše ali lokalne, z nasiljem prepojene slike realnosti perifernega svetovnega Juga. Zato smo tudi na letošnji festival povabile predstavnice vseh umetniških panog ter s številnih perifernih celin, ki bodo prispevale k razmisleku na temo svetovnega Juga in nam posredovale diskurz svoje lastne politično-družbene in kulturne realnosti.
Mara Vujić
|
Predstavitev je pripravljena v sodelovanju z Mestom žensk.
Brez žebljev in podstavkov je serija projektov diskurzivne narave, ki se realizirajo kot umetniški dogodki performansi/instalacije/prezentacije. Brez žebljev in podstavkov predstavlja avtorje, ki delujejo na področju sodobnih umetniških praks: instalacije, performansi, video, interdisciplinarni & spletni projekti.
|