Andrej Rozman - Roza &
Tomaž Dernovšek - Vinči
Javni intervju
Petek, 9. 10. 2009, ob 19. uri
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Na javnem intervjuju se bosta občinstvu predstavila dva avtorja, ki sta se uspela samoorganizirati v smislu vzpostavitve ustreznih pogojev za lastno produkcijo. Čeprav delujeta na različnih področjih, ju druži to, da njuno delovanje ni birokratsko formalističnega značaja, temveč nekonvencionalno s pridihom >utrganosti< v plemenitem smislu. Na dogodku bosta spregovorila o svojih strategijah, metodah, izkušnjah in ciljih: Andrej Rozman - Roza kot ustanovitelj, vodja in član najmanjšega možnega gledališča (Rozinteater) in po novem tudi ustanovitelj verske skupnosti, Tomaž Dernovšek - Vinči pa kot ustanovitelj in vodja Muzeja premoderne umetnosti, ki ima prostore v bivšem hlevu v Spodnjem Hotiču.
O umetnikih:
Andrej Rozman - Roza
Pesnik, pisatelj, dramatik, igralec in prevajalec. Med leti 1981 in 1995 je bil vodja alternativnega Gledališča Ane Monro in začetnik improvizacijskih gledaliških tekmovanj v Sloveniji. Piše parodične in komične pesmi, pravljice in gledališke komedije za otroke in odrasle, predeluje klasična besedila za druge medije, jih prestavlja v sodobnost ali preprosto prevaja. Marca 2003 je ustanovil Rozinteater kot najmanjše možno gledališče.
Roza
Tomaž Dernovšek - Vinči
Muzej premoderne umetnosti na humoren in kritičen način prikazuje poglede sodobnih premodernih umetnikov. Na 1000 m2 razstavnega prostora se nahajajo dela sedmih priznanih umetnikov iz Slovenije in Evrope v stalni postavitvi. Galerijski prostor gosti priznane domače in tuje umetnike s samostojnimi razstavami. Ogledati si je možno tudi video projekcijo iz arhiva Muzeja premoderne umetnosti ter posedeti na vrtu, kjer so občasno razstavljene skulpture in inštalacije na prostem.
Muzej premoderne umetnosti
O moderatorki:
Tanja Lesničar - Pučko
Leta 1986 je diplomirala na Filozofski fakulteti v Ljubljani, oddelek za primerjalno književnost in oddelek za francoski jezik in književnost. V letih od 1983 do 1987 je sodelovala v ženskem alternativnem gledališču PPF, ki je bilo del širšega slovenskega alternativnega gibanja 80. let, ki se je s kritičnostjo in humorjem lotevalo vladajočih ideoloških obrazcev na področju politike, spolov in estetike. Od leta 1987 do danes je zaposlena v časopisni hiši Dnevnik, najprej kot prevajalka, od leta 1991 pa kot novinarka. Leta 1998 je bila v okviru postdiplomskih izobraževalnih programov Courants, ki jih organizira Francosko ministrstvo za kulturo v sodelovanju z Alliance française, v programu za področje gledališča. Prevaja iz francoščine in hrvaščine. Kot novinarka piše o kulturi, literarne, gledališke in plesne kritike. Od leta 2002 piše tedensko kolumno Na preži za Dnevnikovo mnenjsko stran, v kateri obravnava kulturna, socialna in politična vprašanja.
|
Koncept: mag. Marija Mojca Pungerčar
Javni intervju je del projekta Let's Talk Critic Art (2009-2010), ki kritične aspekte sodobne umetnosti preizprašuje (okrogle mize, javni intervjuji) ter jih dokumentira in arhivira (spletna dokumentacija, publikacija).
Projekt vodi kulturni portal SEEcult.org (Srbija) s partnerji SCCA-Ljubljana / Artservis (Slovenija), Kulturpunkt (Hrvaška) in Forum Skopje (Makedonija). Partnerji so člani neformalne mreže kulturnih portalov inSEEcp,ustanovljene leta 2006 z namenom povezovanja uredništev portalov in vzpodbujanja mednarodnega kulturnega sodelovanja v državah nekdanje Jugoslavije.
Projekt Let's Talk Critic Art podpira Evropska kulturna fundacija.
|