SODELOVANJA: GAMA
(Gateway to Archives of Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov) VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO: Asociacija
(društvo NVOin samostojnih ustvarjalcev na področju kulture) CAE
(Culture Action Europe) ALF
(Anna Lindh Foundation) IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art) InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals) On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi) Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)
Neven Korda: Vedno ta želja
Video instalacija
7.-14. 12. 2009
Metropol, Kersnikova 6, Ljubljana
Obveščamo vas o projektu Nevena Korde, našega stalnega sodelavca na področju videa in arhivov.
Želja iz naslova instalacije je v odnosu z željo iz naslova video kompilacije Triumf želje (1989).
Vedno ta želja je konceptualno delo v žanru teoretskega performansa, izpeljano s sredstvi optične umetnosti na polju avtopoetike. Kombinira enostavne kolažne tehnike, tehnike video zajema in predvajanja, tehnike pridobivanja in manipulacije s podatki. Skozi estetski objekt omogoča atmosfero in daje gradivo za morebitno živahno intelektualno debato o vprašanjih, ki so skupna vsem nam.
Vedno ta želja kot estetsko polje se ukvarja s pridobivanjem praktičnih znanj s področja zajemanja informacij, njihove obdelave, transmisije, uporabe v različnih - tokrat estetskih strukturah. Pozornost je usmerjena v funkcionalno strukturo gibanj, objektov in tipal ter v iskanje lepega, ki izhaja iz njihove funkcionalne postavitve. Iskanje lepih in/ali povednih momentov v funkcionalnih strukturah. Stroji s krožnim gibanjem, na katerih so postavljene brezžične kamere. Enakomerno gibanje. Kroženje okrog ekrana, za katerega se včasih zdi, da je zrcalo, včasih pa meja. Je pa v resnici stekleni zaslon v obliki kocke brez "strehe".
Objekti so postavljeni v nekakšen kolaž, halucinantni v svojem gibanju že v svoji "predzajeti" stvarnosti oz. v gledalčevem "direktnem" pogledu na postavljene objekte. Pridobljene informacije/parametri se projicirajo na več tipov zaslonov, tako da gibalni objekti, rotirajoče se naprave, kabli, nosilci in projekcije tvorijo novo estetsko polje. Enakomerno gibanje ponavljajoče se po isti poti (v zanki) je v času trajanja nekakšen zamrznjen interval gibajoče se slike. Gibanje samo je prispodoba zamrznjenega časa. Včasih je sam objekt, okrog katerega kroži kamera (pravzaprav senzor), ki zaznava svetlobo (sliko, pravzaprav nekakšno emisijo, radiacijo) objektov okrog sebe, projekcija tega senzorja samega. Takšen objekt je, metaforično rečeno, prispodoba kroženja okrog samega sebe. V polju umetnosti simulira, dekonstruira, parodira sodobno identiteto, njene podporne diskurze ali podporne ideologije. Na manifestativni ravni pa je samostojna in všečna ulična video izložba, kjer gledalec opazuje objekte, gibanje, zajeme in projekcije kot enoten volumen.
Neven Korda
Neven Korda je avtor na področju umetnosti projeciranja, VJ in vodja video delavnic. Video objekti:
Nebo nad Metelkovo, Alkatraz, 2005 / Reinkarnacija za preparirani monitor, SCCA, 2005 / Televizija, Kresija, 2006 / Reinkarnacija na kanalu 0, Channel Zero, 2006 / Tele-vizija, Celje, 2006 / Stanje stvari, Break 2.4, 2007. Video instalacije:
Sidharta je Maje, 2006 / Vizualni tunel, Celje, 2007 / To je to, Galerija Alkatraz in Knežji dvor 2007 / Stanje stvari, Break 2.4, 2007 / Angažirana Konceptualna Umetnost MM, Jalla, Jalla, 2008 / Paralelni svetovi 2006-09. Performansi:
Beri me za naprej, 2002-3 / Pisma iz sedanjosti, 2004 / DVA, 2005 / YYY, 2006 / Stranska veja, 4 izvedbe, 2007-08 / Gospod Nahtingal, 2008 / Odmevi, 2009.
Avtor: Neven Korda
Svetovalec: Stefan Doepner
Hvala: Aljoša Kolenc, Brane Ždralo, Borut Savski, SCCA-Ljubljana, Terrah, Tomaž Furlan
Produkcija: Zavod Zank
Koprodukcija: Zavod K6/4, Kiberpipa
Projekt je nastal ob podpori Ministrstva za kulturo RS.