OPEN STUDIO
Intermedijski seminar in delavnica na temo plesnega/performativnega videa
Uvod, filmska projekcija: 27. januar 2010
Delavnica: 28.-29. januar 2010, od 17. do 20. ure
Studio Emad Eddin Foundation, 18, Emad Eddin Street, Downtown, Kairo, Egipt
Projekt Open Studio je intermedijski seminar in delavnica z vsebinskim fokusom na plesnem/performativnem videu. Raziskuje povezave med performansom, videom in diskurzivnimi praksami (praktična dramaturgija in režija, kritika in teorija sodobne umetnosti). Zasnovan je kot koprodukcijski projekt z mednarodno ekipo ustvarjalcev, strokovnjakov in udeležencev iz lokalne umetniške scene v Kairu. Kot posebna zvrst plesni/performativni video raziskuje in povezuje možnosti video umetnosti, performativnih praks in sodobnega plesa. Glede na to plesni/performativni videodoločajo različni pristopi: odrsko-studijsko snemanje, večkratno snemanje s kamero, koreografija za video/zaslon in kreativno-dokumentarni pristop.
Sodobni ples & video
Seminar in delavnica bosta raziskovala intermedijske potenciale videa kot tehnološkega orodja in umetniškega izraza ter njegove zmožnosti manipulacije z video sliko v realnem času in v kombinaciji z živim dogodkom. Sodelovanje med video umetniki, plesalci, dramaturgi in koreografi lahko ustvari dodano vrednost procesualno zastavljenega projekta v realnem času in prostoru. V povezavi s sodobno teorijo in kritiko je takšno sodelovanje za vse udeležence tudi svojevrstna priložnost za (samo)refleksijo.
Zemira Alajbegović & Neven Korda (ZANK), Icht, 24'
TV Slovenija, Ljubljana 1993
PROGRAM SEMINARJA & DELAVNICE
PRAKTIČNI DEL
Eksperimentalni laboratorij video performansa z zaključno produkcijo se bo ukvarjal s čutnimi, analognimi, pred gledalcem doživetimi in digitalno procesiranimi realijami na več ravneh:
- gibalno-performerska interakcija, dramaturške intervencije,
- koreografija in video,
- istočasna transmisija na zvočnike in ekrane,
- računalniška manipulacija s pretočnimi podatki,
- manipulacija s časom.
Odprta platforma bo ustvarjena s pomočjo avdiovizualne tehnike: projekcijska platna različnih velikosti, mobilni nosilci video projektorjev in drugih oddajnikov svetlobe in zvoka, kablovje, razne vrste kamer (svetlobni senzorji), brezžični mikrofoni, računalniki, MIDI kontrolerji, monitorji, projektorji in ozvočenje. V izvedbenem delu bo temeljila na realnosti in mobilnosti prostora in same performativne izvedbe. Senzorji, projektorji, kamere, ekrani in perfomerji bodo v funkciji večplastnega dogajanja in kot taki tudi elementi, ki bodo sooblikovali prostor/čas.
TEORETIČNI DEL
- historična in dramaturška predstavitev žanra plesni/performativni video: poudarek na transformaciji živega dogodka v njegov dokument (arhiv), v novo umetniško delo (video performans) ali diskurzivno in refleksivno obliko (študijski material)
- historični oris video umetnosti, s poudarkom na videu kot orodju v zgodovinskih obdobjih tranzicije
- diskusija
PREZENTACIJSKI DEL
- prikaz izbranih video programov s fokusom na plesnem videu (Slovenija, Dancemania)
- predstavitev zaključne produkcije
LABORATORIJ
Vodja delavnice
KONTEKST
Zavod SCCA-Ljubljana že od leta 2007 sodeluje s Townhouse Gallery iz Kaira. Prvič smo bili partnerji v sklopu projekta Svetloba, razsvetljava, elektrika (Santral Istanbul, Turčija), ki je obsegal umetniško rezidenco, delavnice, predavanja in razstavo. Leta 2008 smo v Ljubljani gostili Lauro Carderera, ki v Townhouse Gallery vodi izobraževalni program za kuratorje sodobne umetnosti. Hkrati smo v sodelovanju z Adhamom Hafezom, ki vodi center HaRaKa, v galeriji pripravili video projekcijo slovenskega plesnega videa. Izkazala se je potreba po celostno zaokroženem projektu, ki bi raziskoval in razvijal interdisciplinarni potencial video umetnosti (tehnološka in umetniška orodja in izrazna sredstva, krmiljenje podobe v realnem času) v razmerju do prakse performansa in teorije.
|
|
|
Svetloba, razsvetljava, elektrika
(Santral Istanbul, Turčija) |
|
Od drugod - Simpozij o stanju na področju kuratorskih praks v Armeniji, Kazahstanu, Egiptu in Turčiji, Ljubljana, 2008 |
PARTNERJI
HaRaKa (performativna platforma, Kairo, Egipt), Townhouse Gallery (Kairo, Egipt), SCCA-Ljubljana, Zavod za sodobno umetnost (Ljubljana, Slovenija), Studio Emad Eddin Foundation (Kairo, Egipt).
Program delno podpirata MOL, Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo RS.
|