Opus filmov Jasne Hribernik
Postaja DIVA predstavlja
Serija projekcij s pogovori
Kako je odjeknil padec železne zavese?
Četrtek, 24. marec 2011, ob 19. uri (projekcije in pogovor)
Kino Udarnik, Grajski trg 1, 2000 Maribor
SCCA-Ljubljana v sodelovanju s Kinom Udarnik enkrat mesečno pripravlja predstavitve avtorskih opusov iz arhiva Postaja DIVA v okviru programa AV/čas: časovni horizonti avdiovizualne umetnosti. V Kinu Udarnik predstavljamo dokumentarne filme in video dela daljšega formata, ki so formalno, žanrsko, kontekstualno in vsebinsko primerna za predvajanje v kinomatografskem formatu.
Serijo predvajanj bomo v letu 2011 odprli s predstavitvijo opusa videastke in filmske režiserke Jasne Hribernik. 24. marca (projekcije in pogovor) bomo predvajali štiri kratke dokumentarne filme in en video, v katerih se je avtorica tematsko ukvarjala z ruskim kulturnim prostorom.
Jasna Hribernik, Peter Zobec: Dan umira rano, TV Slovenija, Ljubljana & Art Press,
Kijev, 1991, 23'
PROGRAM (24. 3. 2011)
Jasna Hribernik, Peter Zobec:
- Černobilski zvonovi, TV Slovenija, Ljubljana & Sinji Šar, Kijev, 1991, 45'
- Nikoli me ne glej v oči, TV Slovenija, Ljubljana & Art Press, Kijev, 1991, 30'
- Dan umira rano, TV Slovenija, Ljubljana & Art Press, Kijev, 1991, 23'
- Fenomen človeka, TV Slovenija, Ljubljana & Art Press, Kijev, 1991, 27'
Serijo štirih dokumentarnih filmov Černobilski zvonovi, Nikoli me ne glej v oči, Dan umira rano in Fenomen človeka sta Jasna Hribernik in Peter Zobec posnela za Studio City tik pred padcem železne zavese v Ukrajini. Film Černobilski zvonovi prikazuje posnetek prvega rock koncerta na prostem v tedanji Sovjetski zvezi, ki je bil posvečen černobilskim žrtvam; film Nikoli me ne glej v oči prikazuje življenje glasbenikov in slikarjev v Kijevu; Dan umira rano je mistični portret samostana, ki je bil nekoč eden od centrov ruske pravoslavne cerkve, Fenomen človeka pa predstavlja ukrajinsko zdraviteljico, ki je prakticirala alternativno medicino s polnim uradnim priznanjem že v času Sovjetske zveze.
Jasna Hribernik, Zmago Lenardič: NewMoscowYork, White Balance, 2004, 25'20''
Časovni most med padcem železne zavese, tranzicijo in globalizacijo sovjetske realnosti bomo zaključili s projekcijo videa NewMoscowYork, v katerem sta Jasna Hribernik in Zmago Lenardič z večplastno montažo poskušala najti paralele med urbano krajino v New Yorku in v posttranzicijski Moskvi, kjer so slavoloke in monumente zamenjale korporativne reklame. Ironično prikažeta, da številni stereotipi o ameriški družbi danes veljajo tudi za rusko družbo. Moskva živi z enakim tempom kot New York, vsi tečejo, spremljata pa jih hrup in nočne sirene.
Jasna Hribernik, Zmago Lenardič: NewMoscowYork, White Balance, 2004, 25'20''
POGOVOR (24. 3. 2011)
Projekciji štirih dokumentarnih filmov in video dela bo sledil pogovor z režiserko Jasno Hribernik, s katero se bomo pogovarjali o različnih narativnih pristopih v dokumentarnih filmih. V zadnjem delu pogovora bomo obravnavali njen opus avtorskih video del in video instalacij, s katerimi se je v preteklem letu predstavljala tudi na samostojnih razstavah v Galeriji sodobne umetnosti v Celju in Galeriji Vžigalica. Na pogovoru bodo sodelovale avtorica Jasna Hribernik, kuratorica Petra Kapš in asistentka Postaje Diva Ida Hiršenfelder.
Vstopnina 3 evre.
NAPOVEDUJEMO (28. 4. 2011)
Na drugem večeru, ponovno posvečenem Jasni Hribernik, bomo predstavili igrano-dokumentarni film Svet ni vedel, da je pristal v pesmi – portret fotografa Stojana Kerblerja (2008) in film Koncert za mobilne telefone in orkester (2005), v katerem Slavoj Žižek orwellovsko označi mobilni telefon za še eno orodje velikega brata, ki manipulira s sistemom vrednot, razpolaga s časom in določa meje naše svobode. Aldo Kumar pa ustvari resnični koncert za mobilne telefone in orkester, ki ga lahko poslušate z užitkom ali družbeno kritično skozi prizmo Žižkove izjave: "Svoboden je tisti, ki ni priklopljen!".
Intervju z Jasno Hribernik: Vedno gre za isto - za položaj človeka
Petra Kapš, Večer, 23. 4. 2011
|
Jasna Hribernik (1959, Maribor) živi v Ljubljani in dela kot samostojna filmska režiserka in avtorica videofilmov, videoinstalacij in drugih večpredstavnostnih del. Pomembna prelomnica v njenem delu je bil študij na Discovery Campus Master School v Münchnu (2001/2002), ki je namenjen avtorjem in producentom dokumentarnih filmov. Kot samostojna avtorica je aktivna na področju dokumentarnega filma že 25 let. Režirala je okrog 40 spotov o umetnosti in umetnikih, sodeluje tudi v gledaliških, plesnih in opernih predstavah. Za svoje delo je prejela številne nagrade: Work of Exellence za umetniški video Stopnišče (na festivalu umetniškega videa v Tokiu, Japonska, 1995), 1. nagrado za režijo za umetniški dokumentarec Ko nam je žoga padla na glavo – Povej naprej: Milko Djurovski (MEFEST, Zlatibor, Srbija, 2001), Vesno za dokumentarni film Zadnji čoln (7. festival slovenskega filma, Ljubljana, 2005), posebno priznanje Olimpijskega komiteja za izvirno režijo in umetniški pristop v filmih s športno tematiko (za filme: 45 km morja, Ko nam je žoga padla na glavo, Labirint, 2008), zlatega viteza za film Labirint (Festival športnega filma, Palermo, 2009) in druge.
|
Postaja Diva je spletni in fizični arhiv video umetnosti, ki ga SCCA-Ljubljana razvija od leta 2005 z namenom raziskovanja, dokumentiranja in arhiviranja video in medijske umetnosti. V Kinu Udarnik bodo na ogled retrospektive posameznih avtorjev in tematski oz. žanrski izbori, zlasti video filma in dokumentarnega videa. S projekcijami bomo predstavljali izvirne avdiovizualne produkcije domačih avtorjev, spremljali pa jih bodo pogovori z umetniki in umetnicami.
Zavod Udarnik Maribor – mestni center umetnosti – kot novi neodvisni center kulturne produkcije ponuja kakovostno alternativo trenutno prevladujoči pop-kulturni produkciji in odpira vrata številnim lokalnim in mednarodnim umetnikom. S svojim širokim spektrom raznovrstne kulturne ponudbe in povezovanjem med posameznimi smermi omogoča nastanek popolnoma novih idej in del. Udarnik želi povezati neodvisno kulturno v Mariboru in v ta kulturni prostor prinesti nove kulturne vsebine, ustvarjanje in manifestacijo ustvarjenega pa približati vsakdanjim potrebam ljudi.
Več: http://zavodudarnik.wordpress.com
Za povabilo in sodelovanje se zahvaljujemo Kinu Udarnik in Zavod Uho;oko.
Program Zavoda SCCA-Ljubljana podpirata MOL, Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo RS.
[Objavljeno: 18. 3. 2011]
|