Deej Fabyc:
Očka je bil vohun Sovjetske zveze
Predavanje in predstavitev dela v nastajanju
Četrtek, 21. 4. 2011, ob 19. uri
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Vljudno vabljeni na predavanje Očka je bil vohun Sovjetske zveze britansko-avstralske umetnice Deej Fabyc, ki bo v četrtek, 21. aprila, ob 19. uri v Projektni sobi SCCA.
Deej Fabyc je v Ljubljani že razstavljala svoje video delo na skupinski razstavi v okviru mednarodnega feminističnega in queer festivala Rdeče zore. Trenutno je na dvajsetdnevni umetniški rezidenci v Ateljeju Azil v Metelkova mestu. V tem času bo imela predavanje in predstavitev svojega umetniškega in kuratorskega dela v Projektni sobi SCCA. Predavanje bo osredotočeno na delo, ki ga umetnica pripravlja na rezidenci, zaključilo pa se bo sredi junija 2011, ko se bo umetnica vrnila v Ljubljano in izvedla sklop performansov in instalacijo na samostojni razstavi v Galeriji Alkatraz.
Proces in raziskovanje sta pomembna elementa njenih angažiranih performans in video predstavitev. Pri nastajajočem delu, ki bo predstavljeno v Galeriji Alkatraz, je vstopna točka dejstvo, da je kot otrok živela nekaj mesecev v Ljubljani. Zaradi narave očetovega dela je verjela, da je oče vohun. Službena pot ga je v poznih 60. in zgodnjih 70. letih vodila po številnih vzhodnoevropskih deželah. V letu 1970 pa je bil kot statistični svetovalec zaposlen v Titovi administraciji. To je bilo edino izmed vseh potovanj, kamor je seboj pripeljal še družino. V tem času je Deej Fabyc z družino živela v Hotelu Bellevue. Njen načrt je razkriti skrite sledove javnih in osebnih zgodovin, skozi katere naseljujemo in vidimo mesto. Otroškim spominom in potencialno izmišljenim podrobnostim bo sledila kot kartograf in tako na mesto plastila alternativno zgodovino. Njeno raziskovanje, ki se je ob prihodu v Ljubljano pričelo v Arhivu Republike Slovenije, se nadaljuje in razvija.
Na predstavitvi bo predstavila starejša umetniška dela in obenem prosila občinstvo, da sodeluje z njo pri aktualni raziskavi. Kot del njenega ustvarjanja in raziskovanja je lov na podatke o očetu, Paulu Duncanu Jonesu. Predavanje je tudi poziv za informacije v zvezi z njim. Če želite deliti svoje informacije o njem in Hotelu Bellevue, nas kontaktirajte na: galerija.alkatraz@gmail.com. Z vašo pomočjo in prispevki se bo njeno umetniško delo razvijalo še naprej!
|
Deej Fabyc kot umetnica naslavlja psihološko dimenzijo osebne in politične izkušnje travme. Je umetnica, ki jo fascinirata sozvočje osebnih zgodovin v kontekstu širše javnosti in angažma v zvezi z družbenimi sistemi. Njeno delo po načelu "osebno je politično" ne razlikuje med umetnostjo in življenjem. Z obširnimi projekti performativnih instalacij in videov se je ukvarjala v 90. letih, v zadnjem desetletju pa se je osredotočila na film in performans v živo, ker sta kot medija lažje prenosljiva. Od 90. let razstavlja po vsem svetu. Ključne razstave vključujejo Dialogue kuratorja Thea Tegalaarsa v Galeriji W139 v Amsterdamu, Contempora v National Gallery of Victoria v Melbournu in potujočo razstavo Don’t Call it Performance kuratorja Paca Barragana, ki je bila premierno predstavljena v Muzeju Reina Sofia v Madridu, zaključno pa v El Museo Del Barrio v New Yorku. V svoji praksi je predana tudi razstavljanju in sodelovanju z drugimi umetniki, kar udejanja prek direktorskega delovanja v Elastic Residence v Londonu od leta 2004 in kot članica KISS-a, skupine umetnikov, ki se ukvarjajo s tematiko nadzora. Kurirala je številne razstave v Londonu in Avstraliji. Živi v Londonu in je trenutno izredna profesorica na Time Based Media v londonski Metropolitan University.
|
Produkcija: KUD Mreža/Galerija Alkatraz
Masarykova 24, 1000 LJUBLJANA
www.kudmreza.org/alkatraz
www.galerijalkatraz.org
Koprodukcija: Zavod za razvoj in umetnost Art središče
Dunajska 196, 1000 Ljubljana
www.artcenter-slovenia.org
V sodelovanju z: Zavod SCCA-Ljubljana
www.scca-ljubljana.si
[Objavljeno: 18. 4. 2011]
|