Aktivnosti sodelavcev
Bring In Take Out Living Archive
Interaktivna razstava in laboratorij sodobne umetnosti
v okviru festivala Rdeče zore
Razstavni laboratorij: 7.-10. 3. 2012, vsak dan od 16.00 do 00.00
LA razstava: 7.-23. 3. 2012
Galerija Alkatraz, Ljubljana
Obveščamo vas o sodelovanju dveh sodelavk SCCA-Ljubljana v okviru projekta Bring In Take Out Living Archive.
Ida Hiršenfelder, asistentka SCCA video programov in Postaje DIVA, sodeluje na diskusiji Ustvarjati feministični arhiv pomeni skrajno soočenje z realnim (9. 3. 2012), Vesna Bukovec, skrbnica spletnih strani SCCA-Ljubljana, pa razstavlja v Galeriji Alkatraz seriji risb Ali me nočete, ker sem kritična? (2012) in Kako se uspešno spopasti z neuspehom (2011). Njen video Endless Game pa je vključen tudi v izbor Perpetum Mobile, ki bo prav tako na ogled v galeriji Alkatraz.
Projekt Bring In Take Out Living Archive (LA) je razstava sodobne umetnosti, ki preizprašuje metodologijo in uporablja raziskovalne in umetniške pristope za ustvarjanje interaktivne platforme, ki je obenem delovni laboratorij in živi arhiv. Prva LA edicija se je zgodila v Zagrebu oktobra 2011, druga tokrat v Ljubljani, pripravljajo pa se tudi gostovanja v Sarajevu, na Dunaju in drugod.
Koncept, ki je vezan predvsem na postjugoslovanski prostor, se na podlagi izkušenj in zbranih informacij razvija z vsako novo LA izdajo. Skupna značilnost vseh LA edicij je večdnevno dogajanje, ki ga spremljajo dejavnosti, kot so avdio in video intervjuji z umetnicami, teoretičarkami in obiskovalci, umetniške predstavitve, tematski pogovori z umetnicami in publiko, raziskovanje obstoječe literature, predstavitev video zbirke Perpetuum Mobile, obravnavanje izpolnjenih LA vprašalnikov o feminizmu ipd.
V Ljubljani želijo organizatorji nadaljevati z mapiranjem različnih definicij in pozicij feminizma in feministčne umetnosti, kjer tako umetniška dela, kakor tudi laboratorijsko vzdušje iz galerijskega prostora, ustvarjajo platformo za živo vpisovanje zgodovine, odprto za vsakogar.
Vesna Bukovec, iz serije How to fail successfully, 2011
Galerija Alkatraz
Galerijo Alkatraz bo Bring In Take Out Living Archive spremenil v delovno-ustvarjalni prostor. Predstavljena bo zbirka videov in nekaterih drugih materialov Perpetuum Mobile (Marina Radulj/Banja Luka, Monika Ponjavić/Banja Luka, Maja Prettner/Murska Sobota, Bojana Jelenić/Beograd, Ana Hoffner/Beograd,Dunaj, Ana Hušman/Zagreb, Alenka Spacal/Ljubljana, Jelena Jureša/Novi Sad, Nela Milić/London, Nataša Teofilović/Pančevo, Nikoleta Marković/Beograd, Dina Rončević/Zagreb, Marina Gržinić/Ljubljana/Dunaj & Aina Šmid/Ljubljana, Nela Hasanbegović/Sarajevo, Milica Tomić/Beograd, Vahida Ramujkić/Beograd, Tanja Ostojić/Berlin, Tina Smrekar/Ljubljana, Lena Simić/Dubrovnik/Liverpool, Lana Čmajčanin/Sarajevo, Adela Jušić/Sarajevo, Dunja Blažević/Sarajevo), interaktivna umetniška akcija Vahide Ramujkuć in Aviva Kruglanskyga, ki podpira pojem odprtega arhiva, kot paradigme za generiraje javnega prostora z novimi oblikami socializacije ter serija risb Vesne Bukovec o doživljanju sebe kot ženske in kot umetnice. Slednje bodo razstavljene v posredni povezavi s citati in referencami iz Vprašalnika, ki tematizira različne aspekte sodobnega feminizma. Odgovore v Vprašalnik so prispevale Nina Bunjevac/Toronto, Tanja Miletić Oručević /Mostar/Brno, Biljana Kašić/Zagreb/Zadar, Nade Kachakova/Skopje,Ksenija Forca/Belgrade, Rada Borić/Zagreb, Ana Vilenica/Pančevo/Belgrade, Tatjana Marjanović/Split, Azra Husanović/Dunaj, Ida Hirsenfelder/Ljubljana, Masa Hilčišin/Sarajevo/Praga, Tea Hvala/Ljubljana, Jelena Jelača/Belgrade, Marina Gržinić/Ljubljana/Vienna, Ajla Demiragić/Sarajevo, Vahida Ramujkić/Belgrade/Barcelona, Maja Bogojević/Podgorica, Branka/Novi Sad, Lejla Somun-Krupalija/Sarajevo, Merima Jašarević/Mostar, Dunja Blažević/Sarajevo, Lidija Radojević/Ljubljana, Lala Raščić/Sarajevo/Zagreb/New Orleans, Nela Milić/London, Ana Čigon/Štanjel/Ljubljana, Slađana Mitrović/Ljubljana.
Galerija Kapelica
V galeriji Kapelica bo predstavljen arhivski umetniški projekt Margarete Kern GOSTIkulacije, v katerem dostopamo do vsebin in s še tako skromnimi kretnjami, kot začasni arhivarji, udejanjamo spomin na pozabljeno zgodovino delavk na začasnem delu v tujini.
Organizacija: Red Min(e)d – Danijela Dugandžić Živanović, Katja Kobolt, Dunja Kukovec in Jelena Petrović
Produkcija: Društvo za kulturo in umetnost CRVENA, Sarajevo in MINA – Zavod za družbeno angažirano umetnost in teorijo
Ko-produkcija: Mednarodni feministični in queer festival Rdeče zore (Ljubljana), Galerija Kapelica (Ljubljana), Galerija Alkatraz (Ljubljana), Center za ženske študije (Zagreb)
S podporo: European Cultural Foundation
Ida Hiršenfelder (1977) je kritičarka sodobne umetnosti, asistentka video programov in arhiva Postaja DIVA pri SCCA-Ljubljana. Sodeluje z digitalnim multimedijskim centrom Ljudmila, Zavodom Aksioma ter piše tekste za razstavne kataloge in medije Radio Študent, Dnevnik, Likovne besede, Maska.
Vesna Bukovec (1977) je diplomirala in magistrirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Deluje kot samostojna avtorica in v okviru umetniške skupine KOLEKTIVA (z Metko Zupanič in Lado Cerar). Ustvarja v različnih medijih (video, fotografija, risba, instalacija) in pri tem uporablja različne postopke (raziskava, apropriacija, participacija idr.).
[Objavljeno: 2. 3. 2012]
|