Postaja DIVA
1.000 vnos na Postaji DIVA pripadel videu
Wear VIII Tomaža Furlana
Umetnik prejel tudi nagrado skupine OHO 2012,
junija pa sodeluje na Manifesti 9
Postaja DIVA, spletni arhiv video in novomedijske umetnosti v okviru SCCA-Ljubljana, se je predstavila že na številnih mednarodnih festivalih novomedijske umetnosti, kot so Ars Electronica v Linzu, Transmediale v Berlinu in MediaScape v Novigradu, na filmskem festivalu v Sofiji, v londonskem LUX Centru, Mestni galeriji Arsenal v Poznanu in v Townhouse Gallery v Kairu, v rezidenčnem in produkcijskem centru sodobne umetnosti K2 v Izmirju, v Muzeju moderne in sodobne umetnosti na Reki, na festivalu VideoSpritz v Trstu, v okviru razstave Blickmaschinen v Kunsthalle (Műcsarnok) v Budimpešti, v Mestni galeriji Nova Gorica, Kulturnem inkubatorju v Mariboru, ljubljanski Galeriji Vžigalica in še bi lahko naštevali.
PO USPEŠNIH PREDSTAVITVAH POSTAJA DIVA PRAZNUJE VNOS 1000. VIDEO DELA
Tomaž Furlan: Wear VIII, 2010 (izsek iz videa)
To častno mesto je pripadlo video performansu z naslovom Wear VIII, ki ga je leta 2010 posnel v AKC Metelkova mesto delujoči umetnik Tomaž Furlan, ki v svojih video performansih tematizira absurden odnos med strojem in človekom, vpetim v mehansko delovanje. V videu Wear VIII takšno absurdnost ironično komentira z vidika ekonomskega vrednotenja lastne umetniške prakse. Akt preštevanja v videu uredništvo Postaje DIVA simbolično povezuje z vztrajnim in načrtnim zbiranjem in popisovanjem video del.
Z veseljem dodajamo tudi, da je Tomaž Furlan aprila prejel nagrado skupine OHO 2012, ki je namenjena mladim vizualnim ustvarjalcem, sodeluje pa tudi na Manifesti 9, evropskem bienalu, ki bo tokrat gostoval od 2. junija do 30. septembra 2012 v Belgiji.
TISOČ VIDEO DEL RAZLIČNIH ŽANROV
Od prvega vnosa v Postajo DIVA – 27. februarja 2007 – je preteklo že dobrih pet let. Ta čast je takrat pripadla video performansu Žeblji Damijana Kracine, identifikacijsko številko 50 je zasedel video film Menhir Eme Kugler, 100. je bil plesni video Vrtoglavi ptič Saše Podgorška, 500. po vrsti pa je video Naprej v preteklost Marka Kovačiča.
Spletni vmesnik pa nam omogoča ažurno dopolnjevanje podatkov o gradivu in video delih, ki so zaradi neprestanega spreminjanja digitalnih formatov podvrženi nestabilnim nosilcem. Postaja DIVA primarno skrbi za razumevanje, dostopnost, promocijo in širjenje videa in novomedijskih vsebin iz slovenskega prostora, v okviru sodelovanja z mednarodnimi partnerji pa pridobivamo tudi avdiovizualne materiale od drugod. Poseben poudarek je na spremljanju in raziskovanju video in novomedijske umetnosti, ki temelji na interdisciplinarnosti in povezovanju med različnimi umetniškimi zvrstmi in interpretativnimi praksami.
Nabor gradiva Postaje DIVA je torej žanrsko raznolik in svojevrsten vpogled v razvoj videa in novomedijske umetnosti. Med tisoč deli iz več kot štiridesetletne zgodovine slovenskega videa so avtorska video dela, video instalacije, video performansi in večmedijska dela. Gradivo zbiramo na podlagi kriterijev, ki upoštevajo umetniško kakovost in kreativno uporabo tehnologije. Pozorni smo tudi na prisotnost umetnic in umetnikov v razstaviščih.
Vsak arhiv pa želi slediti aktualni produkciji, zato se arhivsko delo nikoli res ne zaključi. Delo nadaljujemo z novimi pridobitvami video del – med zadnjimi so to animacije Polonce Lovšin – in s tem razširjamo nabor video žanrov in izrazov.
V želji, da bi bila Postaja DIVA čim bolj popolna, kompleksna in uporabna, pa aktivno na SCCA-Ljubljana zbiramo tudi dokumentacije umetniških dogodkov in druge vire, ki so po svojem značaju začasni in neponovljivi, kot so na primer umetnostnozgodovinska predavanja, intervjuji, besedila o umetnikih in delih.
108 AVTORJEV, AVTORIC IN AVTORSKIH SKUPIN VKLJUČENIH V POSTAJO DIVA
Veseli smo, da umetniki prispevajo svoja dela v naš fizični in spletni arhiv, kjer so na ogled študentom, raziskovalcem, kuratorjem, kritikom, teoretikom ali naključnim obiskovalcem iz Slovenije in od drugod. Svoje zaupanje nam je do zdaj izkazalo že 108 avtoric, avtorjev in avtorskih skupin.
Postaja DIVA umetnikom nudi predstavitveno, informacijsko, svetovalno in servisno podporo. V Projektni sobi SCCA na Metelkovi 6 v Ljubljani pripravljamo interne posvete z umetniki, kustosi, kritiki in teoretiki, ki se jih tematika arhiviranja sodobne video in medijske umetnosti tiče neposredno.
Letno prirejamo seminarje na temo video arhivov, kjer predstavljamo uspešne institucionalne prakse in umetnike, ki se ukvarjajo z reinterpretacijo in tvorjenjem lastnih arhivov (Dušan Pirih Hup, Dalibor Martinis, Dan Oki …). Za večjo vidnost umetnikov pa Postajo DIVA predstavljamo tudi s kuriranimi izbori v obliki predavanj, javnih diskusij, razstav in projekcij na mednarodnih srečanjih, festivalih in samostojnih predstavitvah širom po svetu.
POMEMBNI USPEHI IN DOSEŽKI POSTAJE DIVA:
- 108 avtorjev, avtoric in avtorskih skupin je vključenih v Postajo DIVA
- 6.000 minut ali 100 ur AV gradiva si je trenutno možno ogledati na spletu, v fizičnem arhivu pa 15.000 minut ali 250 ur
- najbolj zastopan video žanr v arhivu je avtorski video
- največkrat z video deli povezana ključna beseda je telo, sledijo glasba in ženska
- produkcijsko najbolj zastopano desetletje je od leta 2000 do leta 2009
- na podlagi del v arhivu je pripravljenih 28 kuriranih video programov, zbranih pod imenom Videospotting
- v Sloveniji in v mednarodnem prostoru smo od leta 2005 pripravili že 31 predstavitev in projekcij (povprečno 5 na leto), med drugim na številnih mednarodnih festivalih novomedijske umetnosti, kot so Ars Electronica v Linzu, Transmediale v Berlinu in MediaScape v Novigradu, na filmskem festivalu v Sofiji, v londonskem LUX Centru, Mestni galeriji Arsenal v Poznanu in v Townhouse Gallery v Kairu, v rezidenčnem in produkcijskem centru sodobne umetnosti K2 v Izmirju, v Muzeju moderne in sodobne umetnosti na Reki, na festivalu VideoSpritz v Trstu, v okviru razstave Blickmaschinen v Kunsthalle (Műcsarnok) v Budimpešti
- v Ljubljani smo organizirali 4 mednarodne seminarje in 2 študijska razstavna projekta na temo vzpostavljanja AV arhivov
- na seminarjih smo gostili 35 predavateljev in umetnikov iz Slovenije in mednarodnega prostora, med katerimi so najbolj znana imena: Stephen Kovats (Transmediale, Berlin), Dalibor Martinis (Zagreb), Dan Oki (Split, Amsterdam), Gerard Couty in Christian Vanderborght (Pariz, Berlin)
- vključeni smo v mednarodno spletno platformo GAMA - Gateway to Archives of Media Art, ki povezuje sorodne evropske video/medijske arhive (C³ Center for Culture & Communication Foundation, Madžarska; Filmform, Švedska; Netherlands Media Art Institute / Montevideo, Nizozemska; Ars Electronica, Avstrija; ARGOS centre for art & media, Belgija...)
|
FOTOGRAFIJE ZA MEDIJE:
POVEZAVE:
DODATNE INFORMACIJE:
Zavod SCCA-Ljubljana, Metelkova 6, Ljubljana
Kontaktna oseba: Dušan Dovč, tel.: 01 431 83 85, 051 361 681, e-mail: info@scca-ljubljana.si
[Objavljeno: 13. 5. 2012]
|