 Svet umetnosti in Društvo Igor Zabel za kulturo in teorijo
Serija javnih predavanj: Premisleki in premise v sodobni umetnosti, umetnostni teoriji in zgodovini
Elke Krasny: Zapis in pisanje nenačrtovane (urbane) zgodovine kot kritična kuratorska praksa
Predavanje in delavnica
13. in 14. 3. 2014
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Rok za prijave na delavnico: 28. 2. 2014
Pogovor s teoretičarko kulture Elke Krasny, gostjo Sveta umetnosti (SCCA–Ljubljana) in Društva Igor Zabel za kulturo in teorijo v oddaji Osmi dan.
PREDAVANJE
četrtek, 13. marec 2014, ob 19.00,
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku

Rušenje stavbe Woodward, Vancouver, 30. 9. 2006; foto: Tannoy
Sodobne prostorske prakse (spatial practices) in udejstvovanja v urbanih transformacijah so pogosto spremljale razprave o razmerju med mestnim planiranjem ter nenačrtovanju in nenačrtovanem v urbanem prostoru. Ta opozicija je (bila) nedvomno središče kritičnih prostorskih praks in teorije.
Iz razprav o ne/načrtovanju urbanega prostora bo v svojem predavanju izhajala tudi teoretičarka kulture in kustosinja Elke Krasny, ki je med drugim aktivna v polju arhitekture in prostorskih praks, urbane epistemologije in feminističnega zgodovinopisja.
Avtorica predlaga paradoks nenačrtovane zgodovine kot izhodiščno točko svojega predavanja. Zgodovina se izmika načrtovanju, saj je nekaj, kar se je že zgodilo. Pa vendar, pojem nenačrtovanega ni edina vstopna točka v zgodovino. Prav nasprotno – pisanje zgodovine, kot so pokazale feministične in postkolonialne teoretičarke in teoretiki, potrebuje skrb in načrtovanje.
DELAVNICA
13. in 14. marec 2014,
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Namen delavnice je osvetliti povezave med kritičnimi umetniškimi praksami, kuratorskimi pristopi, temami urbane epistemologije ter na raziskavi temelječih strategij. Pozornost delavnice bo namenjena vprašanjem gostoljubja in skrbi, ranljivosti in upora ter telesu (agensu, zapisovalcu) v urbanem prostoru.
Delavnica bo vključevala razpravo o prebranih besedilih ter sprehod po četrti Tabor, ki ga bomo zasnovali skupaj.
Delavnica je brezplačna, potekala bo v angleškem jeziku. Število udeležencev je omejeno, izbrani pa bodo glede na dosedanje oz. načrtovano delovanje in raziskovanje urbanega prostora.
Prijave so možne do (vključno) petka, 28. februarja 2014.
VEČ O PREDAVANJU, URNIK DELAVNICE IN PRIJAVE
Elke Krasny (Dunaj) je teoretičarka kulture, kustosinja in docentka na dunajski Akademiji likovnih umetnosti. V letu 2014 je gostujoča profesorica mesta Dunaj na Tehniški univerzi, v letu 2013 pa je bila gostujoča profesorica na Akademiji likovnih umetnosti v Nürnbergu, kjer je predavala arhitekturo in urbano raziskavo. Področja njenega delovanja in raziskovanja so kritične in družbeno angažirane umetniške prakse, arhitektura in prostorske prakse, urbana epistemologija, postkolonialna teorija in feministično zgodovinopisje.
Med njenimi nedavnimi odmevnimi kuratorskimi projekti je tudi Hands-on Urbanism 1850-2012. The Right to Green (2012), ki je bil leta 2012 vključen tudi na beneški bienale arhitekture.
Dogodka sta del programa Svet umetnosti, ki ga v letu 2014 pripravljata SCCA-Ljubljana in Društvo Igor Zabel za kulturo in teorijo.
Program podpirajo: Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo in Erste sklad.
[Objavljeno: 24. 2. 2014]
|