Brez žebljev in podstavkov
Globoka modrina / Deep Blue
Dokument postavitve projekta (video instalacija, video, fotografija) in pogovor
Sreda, 3. 12. 2014, ob 19. uri
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Razstava je na ogled:
četrtek, 4. 12., petek, 5. 12., in ponedeljek, 8. 12. 2014,
od 10.00 do 16.00 ure.
Avtorji: Robertina Šebjanič (umetnica, raziskovalka / glavna metodologinja skupine), dr. Guzel Yucel Gier (oceanografinja / znanstvena svetovalka skupine), mag. Betül Bardakcı (biologinja / vodilna znanstvena raziskovalka skupine), Süleyman Duman (umetnik / fotograf skupine), Can Eytemiz (geofizični inženir / tehnološki svetovalec skupine), Onur Koc (umetnik / fotograf in videodokumentalist skupine), Mutlu Kurtbas (umetnik / podvodni fotograf in video snemalec skupine), Uğur Engin Deniz (novomedijski umetnik / video mapping), Cansu Çakar (umetnica / risba).
Intermedijska dokumentarna postavitev Globoka modrina / Deep Blue v Projektni sobi SCCA je druga postavitev projekta, ki je bil prvič predstavljen v Izmirju med marcem in junijem 2014 na razstavi Vizualiziran arhiv v okviru tretjega trienala sodobne umetnosti PORTIZMIR3. S pomočjo video projekcij, zvočnih posnetkov, dokumentarnih videov in fotografij tako prvič v slovenskem prostoru predstavljamo obsežen proces in končni projekt skupine umetnikov in znanstvenikov, ki so v ospredje skupne raziskave in dela na terenu postavili morje, bolj natančno izmirski zaliv, ključno gospodarsko, naravno in kulturno točko v štirimilijonskem pristaniškem turškem mestu. Posamezniki z različnimi izhodišči in znanji so skozi šesttedensko intenzivno sodelovanje ustvarili skupno platformo raziskovanja, eksperimentiranja in izmenjave znanj.
Končna instalacija sintetiziranih izkušenj, ki jo v delno dokumentarni obliki predstavljamo v Projektni sobi SCCA, je vključevala posebno edicijo slane čokolade, prispevek o meduzah oz. uhatem klobučnjaku (Aurelia aurita), serijo fotografij obalnega področja, vizualne posnetke sezmičnih in soničnih zemljevidov ter mikroskopske in podvodne posnetke. Dodali smo tudi fotografije postavitve v Izmirju in posnetek simpozija, ki smo ga v razstavišču pripravili maja 2014. Na simpoziju je Annick Bureaud, francoska kustosinja in urednica revije za vprašanja umetnosti, tehnologije in znanosti Leonardo, govorila o pomenu sodelovanja umetnosti in znanosti ter postavila izmirski projekt v širši mednarodni kontekst novomedijske umetnosti, kustosinja in vsi sodelujoči v delovni ekipi pa so predstavili svoje izkušnje dela.
Razstavo bo uvedel pogovor kustosinje PORTIZMIR3 Saše Nabergoj in sodelujoče umetnice Robertine Šebjanič.
Projekt Globoka modrina / Deep Blue na zaključni razstavi PORTIZMIR3
Avstro-turško skladišče tobaka, Izmir, Turčija | 21. 3.–21. 6. 2014
Fotografije: Mutlu Kurbas
Projekt Globoka modrina / Deep Blue na zaključni razstavi PORTIZMIR3
Avstro-turško skladišče tobaka, Izmir, Turčija | 21. 3.–21. 6. 2014
Fotografije: Mutlu Kurbas
Projekt Globoka modrina / Deep Blue na zaključni razstavi PORTIZMIR3
Avstro-turško skladišče tobaka, Izmir, Turčija | 21. 3.–21. 6. 2014
Fotografije: Mutlu Kurbas
Projekt Globoka modrina / Deep Blue na zaključni razstavi PORTIZMIR3
Avstro-turško skladišče tobaka, Izmir, Turčija | 21. 3.–21. 6. 2014
Fotografije: Mutlu Kurbas
Kontekst: PORTIZMIR3
Tretji trienale sodobne umetnosti PORTIZMIR3, ki je potekal od januarja 2013 do junija 2014 v tretjem največjem turškem mestu Izmirju, je postavljal v ospredje angažirane umetniške prakse, ki s svojim načinom delovanja, obravnavanimi temami in metodologijami izstopajo iz 'slonokoščenega stolpa umetnosti'.
Kustosinja Saša Nabergoj je želela spodbuditi srečanje praks, ki so v vmesnem prostoru med produkcijo, raziskavo, reprezentacijo in izobraževanjem, in tudi zato trinale zasnovala kot serijo dogodkov različnih formatov. Te raznolike manifestacije je združila v tri segmente: 1) delo na terenu, 2) vizualizirani arhiv in 3) osrednja razstava trienala. Delo na terenu je potekalo že od januarja 2013 in združevalo lokalne in mednarodne umetnike s strokovnjaki z različnih področij (urbani zgodovinarji, oceanografi, filozofi, kustosi, kritiki, sociologi, modni in industrijski oblikovalci, krajinski arhitekti …) pri raziskovanju nevralgičnih točk lokalnega okolja. Šlo je za pet sodelovanj med strokovnjaki, ki imajo skupen predmet raziskovanja, vendar do njega pristopajo iz različnih zornih kotov, od znanstvenega do umetniškega. Iz Slovenije so v okviru dela na terenu sodelovali oblikovalski kolektiv OLOOP s projektom Slow design in novomedijska umetnica Robertina Šebjanič, ki je kot glavna metodologinja vodila skupino Globoka modrina / Deep Blue, v okviru katere so svoja znanja in metodološke pristope soočili in prepletli turški in slovenski znanstveniki in umetniki.
Saša Nabergoj
VEČ: portizmir.org/eng
Foto galerija: postavitev
Produkcija: SCCA, Zavod za sodobno umetnost – Ljubljana
V sodelovanju s: PORTIZMIR3
Program Brez žebljev in podstavkov podpirata: Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo, Ministrstvo za kulturo RS
Zahvala: Neven Korda, Strip Core/Forum Ljubljana, Moderna galerija Ljubljana
Kontakt: SCCA-Ljubljana, Metelkova 6, 1000 Ljubljana, Slovenija, tel.: 01 431 83 85, info@scca-ljubljana.si, www.scca-ljubljana.si
[Objavljeno: 27. 11. 2014]
|