Postaja DIVA & Svet umetnosti
Forum o arhivih, zbirkah in izobraževanju
Barbara Borčić na Kitajskem predstavila
Postajo DIVA in šolo Svet umetnosti
8.–10. 6. 2015
Muzej umetnosti Ningbo, Kitajska
Forum direktorjev in kustosov iz držav CEE in Kitajske je potekal v okviru prvega ekonomskega in trgovskega srečanja 1st China – CEE Countries Investment and Trade Exchange.
Mesto srečanja je bil 7.5 milijonski Ningbo v pokrajini Zhejiang, kakih 250 km južno od Šanghaja, ki je znan kot eden najmanj onesnaženih na Kitajskem. Ponaša pa se tudi z dvema novima muzejema, katerih arhitektura je inventivna in sodobna. Njun arhitekt Wang Shu je zanje prejel Pritzker Architecture Prize leta 2012. Oblikovana sta kot kombinacija hribov in oceanov brez enega pravega kota in z neskončnim številom različnih pogledov. Za gradbeni material je na primer uporabil opeke in kamenje s starih stavb v naseljih, ki so jih zadnja leta neusmiljeno podirali. Videti pa je, da se počasi vedno bolj zavedajo, kako pomembna je njihova tradicija in kulturna dediščina, hkrati pa se poskušajo pospešeno približati metodologiji sodobnega razstavljanja, tvorjenja zbirk in arhivov ter snovanju strokovnega in javnega izobraževanja.
Vse to se zdaj poskušajo naučiti od kolegov iz srednje in vzhodne Evrope, s katerimi se zaradi zgodovinske politične sorodnosti počutijo še zmerom nekoliko bolj povezani kakor z ostalim svetom.
Forum je potekal v obliki predstavitev in pogovorov med 40 direktorji in kustosi iz kitajskih mest, vse od direktorice glavnega Narodnega muzeja iz Pekinga pa do manjših in pomembnih sodobnih muzejev, kot je denimo Guangdong Muzeju umetnosti v Guangzhou. Zanimivo je bilo videti, kako si kitajski muzeji in druge organizacije prizadevajo vzpostaviti sodobne zbirke in pripraviti izobraževalne programe, ki bi se jih udeležilo čim večje število ljudi, kar po kitajskih razmerjih pomeni tudi do 1 milijona. Volja je in tudi eksekutivne prevajalke so odlične, malce bolj nerodno je, da domala noben direktor ali kustos ne govori angleško ali kakšen drug svetovni jezik. To otežuje komunikacijo in pogovor ne more steči.
Udeleženci iz evropskih mest, iz Prage, Zagreba, Pariza, Skopja, Reke in Ljubljane, smo ugotavljali, da so bili prikazi zanimivi tudi za nas in da se bo tudi nas sedem povezalo in poskušalo sodelovanje peljati naprej. Prvo pri skupnem predlogu umetnikov, ki bi se udeležili umetniške rezidence v ningboškem muzeju umetnosti.
Foruma se je na povabilo kustosinje Tzenchen Jin udeležila tudi Barbara Borčić, direktorica SCCA-Ljubljana, ki je predstavila AV arhiv Postaja DIVA in Svet umetnosti – šolo za kustose in kritike sodobne umetnosti.
Tzenchen Jin, aktivna na Kitajskem in v Parizu in ena od pomembnih povezovalcev kitajske umetnosti z mednarodnim prizoriščem, je bila tudi kustosinja razstave umetnic in umetnikov iz držav CEE, ki je bila hkrati s srečanjem postavljena v Muzeju umetnosti. Med razstavljalci je bila tudi Petra Varl iz Ljubljane. Njena postavitev slik in malih grafik (iz domačega albuma), ki so si jih obiskovalci lahko odnesli domov, je zbudila veliko zanimanje in radovedneži so se med otvoritvijo gnetli pred njeno steno.
VEČ: Ningbo Musuem of Art
[Objavljeno: 26. 6. 2015]
|