SVET UMETNOSTI. Šola za kustose in
kritike sodobne umetnosti
Leto 15
V branje
Besedila, nastala na seminarju Interpretacija – analiza umetniškega dela in
nov tekst v rubriki Svet umetnosti v Likovnih besedah.
Pri seminarju Interpretacija – analiza umetniškega dela pod mentorskim vodstvom Barbare Borčić smo se tokrat osredotočili na analizo posamičnih umetniških del s pregledne razstave NSK od Kapitala do kapitala. Neue Slowenische Kunst – dogodek zadnjega desetletja Jugoslavije (Moderna galerija Ljubljana, 11. maj–16. avgust 2015).
Irwin: Was ist Kunst. Foto: Matija Pavlovec. Fotoarhiv Moderne galerije, Ljubljana.
Na obsežnih razstavah se vse prepogosto zgodi, da so umetniška dela zapostavljena zaradi splošnih ocen prireditve ali pa se jih na hitro odpravi s stereotipnimi, vnaprejšnjimi in površinskimi izjavami o sodobni umetnosti, umetniku ali galeriji. Da bi se temu izognili, smo v okviru seminarja spodbudili pisanje analiz in interpretacij umetnin z razstave. Analiza dela z določene pozicije izjavljanja je hkrati že interpretacija, ki jo določa več faktorjev: izbor dela, poznavanje umetniških praks in produkcijskih pogojev, metodološki prijem, nabor znanja in izkušenj, praksa pisanja …
Naloga je bila preprosta: izbrati eno umetniško delo in se preizkusiti v analizi. Sledilo je več obiskov razstave, pogovorov, mentorskih posvetov in predelav.
Prva pregledna razstava umetniškega kolektiva NSK, osredotočena na osemdeseta leta, je bila priložnost, da se tudi mlajša generacija akterjev sodobne umetnosti pobliže seznani z njihovimi koncepti, strategijami, postopki in metodami ter premisli in reflektira razstavljena dela. Proti pričakovanjem pa ta obsežna razstava ni sprožila prav veliko analitičnih premislekov, če upoštevamo odziv v tukajšnjih medijih. Prej so se množile splošne reakcije, ki so pogosto izražale partikularne interese in se bolj ali manj ukvarjale z vnaprejšnjimi predsodki do kolektiva ali posamičnih skupin. Tudi zato se zdijo teksti študentov šole Svet umetnosti še toliko bolj dragoceni. Zaradi poletnih počitnic so žal teksti nared šele po zaključku razstave. Pa nič za to.
Barbara Borčić, mentorica
Objavljamo pet tekstov, ki segajo od umetnostnozgodovinske ali družbenokritične analize do doživljajskega pogleda:
- Petra Bole: IRWIN-OHO, Svoji k svojim
- Jerko Gluščević: Kaj je Was ist Kunst?
- Nina Jesih: IRWIN, Zgodnji grafiti projekti
- Zala Kurinčič: Syntax error (Laibach, Life Is Life (Opus Dei)
- Domen Ograjenšek: IRWIN, Smrt za smrt (Was ist Kunst)
VEČ: www.worldofart.org/aktualno/archives/8054
V branje pa vam ponujamo tudi našo stalno rubriko Svet umetnosti v Likovnih besedah.
Za zadnjo, poletno številko 2015, je Hana Ostan Ožbolt napisala tekst Vadimo in vabimo, v katerem primerja tri študentske razstave: zaključni razstavi Visoke šole za umetnost Univerze v Novi Gorici (UNG VŠU) in Akademije za likovne umetnost in oblikovanje (ALUO) Univerze v Ljubljani ter kurirano študentsko razstavo Prenosi v Galeriji Škuc.
VEČ: Vadimo in vabimo, Likovne besede, št. 101, poletje 2015 (pdf)
[Objavljeno: 6. 10. 2015]
|