SCCA-Ljubljana & Mestna galerija Nova Gorica & Vodnikova domačija Šiška
Dušan Dovč: Poezija v galeriji
Predavanje
Torek, 2. 2. 2016, ob 19. uri
Mestna galerija Nova Gorica, Bevkov trg 4, Nova Gorica
Sreda, 10. 2. 2016, ob 18. uri
Vodnikova domačija, Vodnikova cesta 65, Ljubljana
Razstava Besede kot barve, barve kot besede je četrta razstava, s katero sodelavci SCCA-Ljubljana predstavljamo povezave, podobnosti, pa tudi razlike med literaturo in vizualno umetnostjo. Prvič smo leta 2011 v Projektni sobi SCCA in AKC Metelkova mesto pripravili projekt Besede prostora, prostor besed. Drugič, leta 2013 smo pripravili razstavo S črto čez črko v Galeriji Vžigalica. Leta 2015 smo z razstavo Besede kot barve, barve kot besede gostovali na Dnevih poezije in vina 2015 na Ptuju. Takratna začasna štiridnevna postavitev (kolikor je seveda trajal festival) je bila deležna dobrega odziva, tako da smo razstavi poiskali novo "zatočišče" – in se za dobre tri tedne udomočili v galeriji Vodnikove domačije v Ljubljani.
Matjaž Hanžek: Škarje. Vizualna pesem, izrezek iz Študentskega lista Tribuna, 26. 4. 1967, letnik XVII, št. 21, str. 5
Vseskozi pa smo se pri postavitvah razstav soočali z vprašanjem, kako gledati poezijo, če jo srečamo v galeriji? Kako se prepleta beseda s svojo podobo, poetičnost z likovnostjo, črka s črto? Dušan Dovč bo na predavanju Poezija v galeriji predstavil, kako intenziven, povezovalen ali izključujoč je stik dveh umetniških izrazov: poezije in vizualne umetnosti. Literarna teorija in zgodovina sta se do vizualne poezije opredelili na različne načine: prepoznali sta jo kot kreativen eksperiment ali pa kot nekaj, kar kratko in malo sploh ni poezija. Ne glede na odločitev za ali proti, se je upravičeno spraševati, kako takšna poezija presega tradicionalna jezikovna in pesniška sredstva in se spremeni v neko drugo, sestavljeno umetniško prakso, ki je zapustila književne institucije in se zatekla v galerije. Tam pa so pesniška besedila postala objekt zanimanja kuratorjev in objekt pogleda obiskovalcev.
Vabljeni, da se nam pridružite v Novi Gorici ali Ljubljani.
Torek, 2. februar 2016, ob 19. uri
Mestna galerija Nova Gorica, Bevkov trg 4
V Novi Gorici bo predavanje potekalo v sklopu Soočanj s sodobno vizualno umetnostjo, ki jih sodelavci SCCA-Ljubljana pripravljajo od januarja do marca leta 2016. Januarja je v galeriji že gostoval Miha Kelemina, ki je predaval o kiču. 2. februarja bo Dušan Dovč predaval o poeziji v galeriji in kako se z njo "soočajo" kuratorji. Napovedujemo pa tudi predavanje 22. marca, ob 19. uri, ko bo Barbara Borčić pripravila predavanje Apropriacija in ponovna uprizoritev. Zgodnja dela skupin Laibach in Irwin.
---
Sreda, 10. februar 2016, ob 18. uri
Vodnikova domačija, Vodnikova cesta 65, Ljubljana
Predavanje je del spremljevalnega programa razstave Besede kot barve, barve kot besede, ki je nastala v koprodukciji med SCCA–Ljubljana in zavodom Divja misel, galerija Vodnikova domačija Šiška.
Predavanje v sklopu Soočanj s sodobno vizualno umetnostjo v Mestni galeriji Nova Gorica
Foto: Tadej Hrovat
Predavanje ob razstavi Besede kot barve, barve kot besede v Vodnikovi galeriji Šiška
Foto: arhiv SCCA-Ljubljana
Objave v medijih:
|
Dušan Dovč, rojen leta 1973, diplomirani literarni komparativist. Od leta 1997 dela v kulturi, od leta 2013 s statusom samozaposlenega v kulturi. Od leta 2004 član ekipe SCCA, Zavod za sodobno umetnost – Ljubljana, kjer je v obdobju 2004–2015 koordiniral produkcijo zavoda ter skrbel za odnose z javnostmi in pridobivanje sredstev. Oktobra 2015 je nastopil mandat direktorja zavoda. Njegovo področje delovanje so zlasti podporni programi v kulturi in interdisciplinarno povezovanje sodobne umetnosti s programi raziskovanja, kuratorstva, teorije, kritike, izobraževanja, kulturne vzgoje, dokumentiranja in arhiviranja ter informiranja. Je član projektne skupine fizičnega in spletnega video arhiva Postaja DIVA in sovodja programa Brez žebljev in podstavkov, občasno pa s sodelavci sodeluje pri pripravi razstav kot so-kurator. Aktiven je tudi v različnih skupinah za razvoj kulturne politike (član ekspertne skupine za mobilnost pri Evropski komisiji, maj–december 2011, član upravnega odbora pri društvu Asociacija od leta 2009, član Delovne skupine MOL za trajni dialog z nevladnimi organizacijami na področju kulture in samozaposlenimi v kulturi, od 2010 dalje).
|
Za povabilo in sodelovanje se zahvaljujemo Mestni Galeriji Nova Gorica, Pavli Jarc in Mateji Poljšak Furlan, ter zavodu Divja misel, Vodnikova domačija Šiška, Tini Popovič in Petji Grafenauer.
[Objavljeno: 26. 1. 2016]
|