Brez žebljev in podstavkov
Davorin Marc: Iz omare. In izven.
Instalacija, predstavitev in projekcija
Ponedeljek, 9. 5. 2016, ob 20. uri
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Projekt Iz omare. In izven. režiserja in umetnika Davorina Marca je še eden v nizu eksperimentov s formo kratkega filma, ki jih avtor izvaja že od poznih sedemdesetih let minulega stoletja. Kot mlad filmar je posnel nešteto kratkih filmov, svojevrstnih filmskih dnevnikov, osebnih in družbenih. So dokument časa in okoliščin, ki so spremljale njihovo nastajanje, in prikaz raziskovalne vedoželjnosti in eksperimentalne vneme mladega avtorja. V njih zareže v samo materialnost filmskega traku in preseneti z odprto formo. Z izrednim občutkom za montažo pogosto ustvari dinamično prepletanje zvoka in slike, prave mojstrovine filmskega časa.
Izbranih devet del iz tega prvega bogatega obdobja (1976–1987) je Davorin potegnil Iz omare. in jih kani predstaviti kar na televiziji. Petindvajset let pozneje sledi drugo filmsko obdobje (po letu 2012) in izbor osmih del In izven. bo na veliki projekciji.
V Projektno sobo SCCA pa bo Davorin Marc gledalce popeljal z Malo tu. in jih napotil do In še malo tam. – od uvodne predalčne animacije, ki jo opredeljuje magičnost oblike, svetlobe in gibanja do okenske instalacije, kjer se v istem kadru srečata svetloba dneva in noči.
Kako se spremeni kraj, ko so nanj projicirane informacije iz preteklosti? Marc vedno znova sprašuje in predlaga. Tem delom pravi digitalne slike in dodaja: Tako daleč. In tako blizu.
Program (pdf)
Davorin Marc, Last few frames, 2013/2014
|
Davorin Marc je rojen v Izoli leta 1964. Že v osnovni šoli se je zapisal umetnosti, zlasti filmu, delal pa je tudi stripe, kolaže, fanzine in v 1980-ih letih v Galeriji Škuc postavljal likovne ambiente in instalacije. Njegovo ustvarjanje označuje analitičen pristop, ki mu ne manjka igrivosti in hudomušnosti. Kot izrazito samosvoj avtor si je s subtilnimi prijemi filmske forme dovolil zanikati zapovedane montažno-režijske postopke in v kino vpeljati interaktivnost – film kot happening. Filmsko, vizualno in pomensko akcijo je vnašal v kinodvorano in galerijo.
Njegov prvi film datira v leto 1976. V naslednjih desetih letih, ko filme snema bodisi povsem samostojno bodisi v okviru raznih krožkov, klubov in produkcijskih združb (v osemdesetih letih je to tudi ljubljanski ŠKUC), posname blizu 150 kratkih in srednjemetražnih eksperimentalnih filmov na 8 mm in 16 mm filmskem traku. To so dovršena, idejno zaokrožena in v formalnem smislu raznolika dela, ki se gibljejo od rahločutnih, doživetih refleksij preprostega vsakdana do provokativnih, kot britev ostrih domislic, od manipulacij s filmskim trakom prek montažnih eksperimentov do postopkov kolaža "najdenih" posnetkov. V drugem obdobju svojega ustvarjanja se po daljšem premoru osredotoča na digitalno filmsko umetnost in se pogumno vrača na prizorišče sodobne umetnosti z digitalnimi slikami.
Več o delu Davorina Marca:
Festivali, projekcije in razstave (pdf)
Izbrana filmografija (pdf)
Fotografije z dogodka
Foto: arhiv SCCA-Ljubljana
Odmevi v medijih
Prispevek o projektu Davorina Marca v oddaji Kultura ob 22h, avt. Meta Česnik, TV Slovenija, 9. 5. 2016 (od 04:18 do 04:37)
|
Brez žebljev in podstavkov 2016
V okviru ciklusa Brez žebljev in podstavkov tudi v letu 2016 predstavljamo pomembne intermedijske umetnike. Ciklus projektov je diskurzivne narave, predstavlja pa avtorje, ki delujejo na področju sodobnih umetniških praks (instalacije, performansa, videa, interdisciplinarnih in spletnih projektov). V Projektni sobi SCCA avtorji uporabljajo različne medije in programska orodja, ki omogočajo intermedijske projekte na računalniških zaslonih, televizijskih ekranih in stenskih projekcijah. Poleg razstave manjšega formata, manjše in-situ intervencije ali performansa v Projektni sobi SCCA je dogodek namenjen predvsem predstavitvi umetniškega opusa avtorja ali avtorice, pa tudi temeljnih izhodišč za njeno/njegovo delo, ki služi kot povod za pogovor s publiko. Sodelovanje občinstva v diskusiji širi interpretativno polje umetniških praks, umetnikom pa je refleksija vzpodbudna povratna informacija.
Vabljeni umetniki v letu 2016:
Miha Vipotnik, Davorin Marc, Boštjan Čadež
[Objavljeno: 25. 4. 2016]
|