Aktivnosti sodelavcev
Barbara Borčić: Velik poklon velikemu umetniku
Tàpiesov pedagoški laboratorij
Torek, 10. 5. 2016, ob 18. uri
Mednarodni grafični likovni center, Pod turnom 3, Ljubljana
Mednarodni grafični likovni center pripravlja ob razstavi Antoni Tàpies, Grafika 1959–1987, ki je na ogled do 5. junija, cikel predavanj o vplivu Antonia Tàpiesa na slovenske umetnike, ki se jih je dotaknil informel. Ob predavanjih bodo za en dan razstavili tudi posebej za to izbrana umetniška dela.
Vabimo vas na predavanje Veliki poklon velikemu umetniku naše sodelavke Barbare Borčić, kustosinje, publicistke in urednice na področju sodobne umetnosti, svetovalke in vodje video programov SCCA-Ljubljana.
Veliki poklon velikemu umetniku
Bogdan Borčič: Tàpies (2011), zasebna last.
Foto: Tomo Jeseničnik. Arhiv Koroška galerija likovnih umetnosti Slovenj Gradec.
Leta 2011 je Bogdan Borčić naslikal sliko z naslovom Tàpies. To je bil velik poklon velikemu umetniku informela. Tako kot običajno je veliko platno položil vodoravno in slikal, vsake toliko šel v ateljeju na galerijo in pogledal dol, da je videl celoto. Na gestualno belo slikovno polje je postavil velike črke TAPIES, dodajal živobarvne poudarke in značilen Tàpiesov podpis AT tik nad čokatim črnim križem z malo pismenko. Na zgornje monokromno črno polje je vslikal zeleni križec in slika materije je dobesedno zasijala …
To je tudi izhodišče predavanja, ki bo poskušalo prikazati prisotnost informela v umetniški praksi Bogdana Borčića, čemur lahko sledimo v njegovem slikarskem in grafičnem opusu vse od prvega srečanja z deli pariške šole konec 50. let prejšnjega stoletja in zlasti z deli Sugaja, Burrija in Tàpiesa.
Ob predavanju bodo na ogled dela Bogdana Borčiča.
VEČ
Barbara Borčić
Umetnostna zgodovinarka in svetovalka Zavoda za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana. Prejemnica priznanja Izidorja Cankarja (2005). Na področju sodobne umetnosti deluje kot kustosinja, publicistka in urednica s statusom samostojne ustvarjalke na področju kulture. Poleg monografije Bogdan Borčić: Grafike (2001) je avtorica več knjig, publikacij in projektov: Celostna umetnina Laibach. Fragmentarni pogled (2013); Videodokument. Video umetnost v slovenskem prostoru 1969–1998 (1999); Marko A. Kovačič: STVAR 1. In STVAR 2. Kratka zgodovina (1994 in 2006); Postaja DIVA – arhiv video umetnosti Zavoda SCCA-Ljubljana (od 2005).
[Objavljeno: 5. 5. 2016]
|