Videospotting na mednarodnem festivalu novega filma in videa v Beogradu
Predstavitev in video projekcija
11. december 2008
Goethe-Institut, Knez Mihailova 50, Beograd
SCCA-Ljubljana je gostoval na mednarodnem festivalu novega filma in videa Alternative Film Video 2008. Festival, ki je bil prvič organiziran leta 1982, tradicionalno poteka v študentskem naselju v novem Beogradu, zanj pa skrbi ekipa Akademskega filmskega centra "Dom kulture" pod vodstvom direktorja Miodraga Miloševića in urednice programa Aleksandre Sekulić.
Letošnja edicija je bila posvečena temi Sećanja / Memory. Poleg tekmovalnega programa, za katerega je kandidiralo kar 300 del s celega sveta, je bil fokus festivala posvečen video in filmskim arhivom. Vprašanja, kot so možnosti arhiviranja novih medijev, digitalizacija video in filmskih arhivov, katalogizacija filmskih in video del, pravna regulativa, tehnološke inovacije in institucionalne inicitaive na področju arhiviranja in digitalizacije, so se zastavljala na javnih diskusijah, predstavitvah in okroglih mizah.
Letošnje vsebine so se simbolično povezovale s petdesetletnico ustanovitve Akademskega filmskega centra in šestdesetletnico protestov leta 1968, ko se je sprožila pobuda za ustanovitev Doma kulture "Studentski grad" in ko so številni umetniki v Beogradu in po celem svetu ustvarili danes antologijska dela.
V četrtek, 11. decembra, sta Dušan Dovč, vodja produkcije SCCA-Ljubljana, in Miha Colner, sodelavec SCCA video arhiva, predstavila video programe SCCA-Ljubljana. Posebej sta izpostavila Postajo DIVA. Cilj projekta je ohranjanje slovenske sodobne umetniške video produkcije. Temelji na modelu dokumentacijskega, arhivarskega in raziskovalnega projekta Videodokument: Video umetnost v slovenskem prostoru 1969 in na e-Arhivu, ki ga je SCCA-Ljubljana oblikoval v letu 2006 in 2007. Končni cilj Postaje DIVA je dostop do informacij in video del slovenske video produkcije preko spletnega mesta, ki bo sistemsko neposredno povezan z evropskim portalom GAMA (Gateway to Archives of Media Art). Hkrati bo možen dostop do fizičnega video arhiva v video knjižnici v prostorih SCCA-Ljubljana, kjer bo na voljo tudi strokovna pomoč in svetovanje glede izbora video vsebin.
Predstavitev se je zaključila z video projekcijo prvega slovenskega videa Belo mleko belih prsi (Nuša in Srečo Dragan, 1969) in dela Avtop Marijana Osoleta - Maxa (1983). Sledila je projekcija video programa Kreature_2 (kuratorica: Barbara Borčič, 2003).
Festival se je zaključil s podelitvijo nagrad; žirijo so letos sestavljali Marina Kožul, Martijn Veldhoen in Srđan Keča. Akademski filmski center nagrajencem omogoči produkcijo novega dela.
Dušan Dovč
Povezave
|