Video projekcije iz mednarodnega prostora
v sklopu razstave DIVA v Galeriji Škuc
28. maj-20. junij 2009
Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
V sklopu razstave DIVA v Galeriji Škuc smo pripravljali posebne izbore video projekcij iz mednarodnega prostora, t. i. raritete iz arhiva Postaja DIVA. Izbori so se menjali konec tedna oz. pred vikendom.
Na ogled so bili štirje izbori:
- MEETING POINT, kompilacija video del prve letne razstave SCCA-Sarajevo (1997).
- IZA OGLEDALA, kompilacija video del druge letne razstave SCCA-Sarajevo (1998).
- STOP, AKCIJA! izbor del, ki video uporabljajo kot orodje za beleženje akcij in performansov:
- Čto delat? (Kaj storiti?) je skupina umetnikov, kritikov, filozofov in piscev iz St. Peterburga, Moskve in Nižnega Novgoroda, ki so si za cilj zastavili, da bodo združili politično teorijo, umetnost in aktivizem. Izdajajo tudi časopis z istim naslovom v angleškem jeziku, v katerem se osredotočajo zlasti na repolitizacijo ruske intelektualne kulture in njenega širšega mednarodnega konteksta.
The Builders (Graditelji), 2005, 8 minut
Projekt je nastal na podlagi slike "Graditelji iz Bratska" Viktorja Popkova iz leta 1961. Ta slika je postala ikonografski simbol zbranih in mirnih ljudi na robu velikih sprememb, ki so jih sposobni osmisliti in uresničiti. Delavci so upodobljeni med zasluženim odmorom za cigareto, torej med prekinitvijo dela, ko lahko razmislijo o pomenu svojega dela za transformacijo družbe. K tej interpretaciji slike pa se želijo vrniti tudi avtorji skupine Čto delat?
Perestroika-Songspiel. The Victory over the Coup (Petletka-opereta), 2008, 26 minut
Projekt se ukvarja s ključno epizodo v času petletke v Sovjetski zvezi. Akcija se odvija 21. avgusta 1991 po zmagi nad obnoviteljskim udarom. Tega dne se je zdelo, da je demokracija dokončno zmagala in se je začela gradnja nove pravične družbe. V filmu avtorji analizirajo razporeditev takratnih sil in poskušajo odgovoriti na vprašanje, kako so si takratni junaki, pogosto tudi dokaj naivno, predstavljali to novo družbo. Video je strukturiran kot antična tragedija, v kateri nastopa zbor kot utelešenje javnega mnenja, in pet junakov: demokrat, revolucionar, poslovnež, nacionalist, feministka.
- David Kareyan
Sladkost prisile ideologije, performans, 2000, 7 minut
Avtor, sedeč na invalidskem vozičku, bere odlomke iz knjig dveh armenskih akademikov, ki sta kot nekakšen nacionalistični memorandum izšli istega leta. Strani iz knjig med performansom skuha in jih kot večerjo ponudi občinstvu. V svojem performansu, med katerem je kričal po megafonu, je poskušal razkriti nevidne, neizoblikovane in prepovedane strasti, ki vzniknejo ob trčenju družbene ideologije s potlačeno željo posameznika in resnico telesa.
- Aleksander Brener
Cestni bojevnik in njegove omejitve, akcije v javnem prostoru, 1995
Aleksander Brener je bil na pobudo skupine Irwin gost razstavnega projekta Urbanaria, ki ga je med letoma 1994 in 1997 pripravil SCCA-Ljubljana. Med 10. in 13. oktobrom 1995 je v središču Ljubljane izvedel tri nenapovedane intervencije/akcije v javnem prostoru: na Čopovi ulici, Prešernovem trgu in na nadstrešku Opere.
- VIDEO EDITION AUSTRIA
Video Edition Austria + Release 01 je dokumentacijski in arhivarski projekt neodvisne distribucijske hiše Medienwerkstatt z Dunaja. Gre za kompilacijski ediciji avstrijske video umetnosti:
Video Edition Austria (1994) je pregled umetniških in dokumentarnih video del od leta 1969 do 2001 in obsega deset programov (1142 minut).
Release 01 (2002) pa je dopolnilna edicija novejše produkcije s šestimi programi (593 minut).
Art 1/2, Art 3/4, Documentary 5, Documentary 6 (Medienwerkstat, Eva Brunner-Szabo, Gerda Lampalzer, Judith Wieser, Dunaj 2002).
Zavod SCCA-Ljubljana, ki je v slovenskem prostoru pooblaščen za distribucijo edicije Release 01, je na razstavo vključil projekcijo celotne edicije.
|
Več o razstavi DIVA v Galeriji Škuc
|