Svet umetnosti.
Šola za sodobno umetnost
Predstavitev in pogovor z
Barbaro Borčić
2. februar 2010
Knjižnica, Townhouse Gallery, Downtown, Kairo, Egipt
|
Galerija Townhouse je najpomembnejša iniciativa in galerija sodobne umetnosti v Kairu. Poleg razstav organizira tudi različne dogodke, predavanja in delavnice. Vodijo tudi rezidenčni in izobraževalni program, umetnikom pa nudijo tudi ateljeje za določen čas. So vsesplošno aktivni na področju sodobnih umetnosti v Egiptu. Galerija Townhouse je v samem centru Kaira (downtown), nasproti nekdanje vile filologa in orientalista Jean-Françoisa Champolliona, ki je uspel prvi dešifrirati hieroglife. Imajo dve stavbi sredi četrti z avtomehaničnimi delavnicami in čajnico. V bivši tovarni je galerija, prodajalna in prostor za delavnice. V trinadstropni stavbi pa so pisarniški prostori, manjša galerija in knjižnica ter ateljeji in prostor za različne skupine in organizacije. V knjižnici, ki spominja na Projektno sobo SCCA, prirejajo dogodke in predavanja, v njej pa poteka tudi izobraževalni program Townhouse Independent Study Program (ISP).
Na predstavitev Sveta umetnosti, šole za sodobno umetnost je prišlo presenetljivo veliko ljudi. Med njimi nekaj udeležencev delavnice Open Studio, pa tudi Angela Harutyunyan, vodja poletnega kuratorskega seminarja v Erevanu in sodelavke Sveta umetnosti, ki je imela ravno nekaj dni prej predavanje na SCCA v Ljubljani. Zdaj je koncipirala oddelek za sodobne umetnostne študije na kairski "ameriški univerzi". Seveda je bilo tudi nekaj udeležencev izobraževalnega programa, ki ga vodi Laura Carderera v Galeriji Townhouse.
Predstavitev sem strukturirala tako, da sem na začetku povedala nekaj o sredini, iz katere prihajam, in o situaciji v povezavi z izobraževanjem iz sodobne umetnosti. Potem sem s prijazno pomočjo power pointa predstavila Svet umetnosti od začetkov leta 1997 pa vse do kompleksne šole za sodobno umetnost ter dilem in vprašanj, s katerimi se srečujemo danes. Z diavizijo posnetkov razstav, ki so se v okviru Sveta umetnosti zvrstile v različnih galerijah, sem jim hkrati pokazala tudi delček umetniške produkcije pri nas. Za konec pa smo zavrteli videoesej, ki ga je v okviru delavnice naredila Nika Grabnar. To je res izreden izdelek, dolg 16 minut, ki si je za objekt raziskave in video obdelave vzel razstavo DIVA v Galeriji Škuc. Gledalci so se lahko zdaj seznanili z enim od segmentov izobraževalnega procesa šole Svet umetnosti in hkrati spoznali tudi tematiko sodobnih avdiovizualnih arhivov, s katero se SCCA-Ljubljana ukvarja že veliko let. Vsi projekti iz tega okvirja se zdaj združujejo v Postaji DIVA, izbrana video dela pa bodo kmalu na voljo tudi radovednim ljudem iz tako oddaljenih dežel, kakor je Egipt. Gledalci so bili zadovoljni s prikazom in navdušeni nad videoesejem. V predstavitev sem poskušala vplesti tudi nekaj distance do "univerzalnega" sistema sodobne umetnosti in kuratorskega poklica. Ker je v Egiptu seminar v Galeriji Townhouse, tako kakor SCCA-jev Svet umetnosti, edini izobraževalni program za kustose in pisce o sodobni umetnosti, smo se z občinstvom zapletli v dolg pogovor. Zanimalo jih je, kakšne načrte imamo za naprej in navdušila jih je zamisel, da bi bilo bolj učinkovito med šolskim letom narediti več manjših projektov namesto samo velike zaključne razstave. Tudi pri izobraževalnih programih se je pokazal interes za prihodnje še bolj intenzivno sodelovanje in mi se že veselimo.
Barbara Borčić
POVEZAVE
S podporo MOL, Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo RS.
|