Zgodilo se je
Letno srečanje mreže On the Move
18. in 19. 5. 2016
Gledališki inštitut Z. Raszewski, Varšava
On the Move (OTM) je mednarodna informacijska mreža za mobilnost v kulturi, ki združuje 39 članov oz. institucij in 4 posameznike, ki delujejo na različnih področjih kulture in umetnosti:
- kot mreže, ki v EU povezujejo več kot 1.350 članov;
- kot informacijske platforme;
- kot organizacije, ki delujejo na specifičnem področju ali kontekstu (anchor organisations);
- kot fundacije za mobilnost;
- kot raziskovalni inštituti.
SCCA-Ljubljana je dolgoletni član mreže, sprva zaradi delovanja informacijskega portala Artservis, zdaj pa sodimo med tiste organizacije, ki k delovanju mreže prispevamo izkušnje s področja izobraževanja za poklice v sodobni (vizualni) umetnosti in znanje s področja arhiviranja.
Vsako leto mreža pripravi srečanje članov, na katerem se potrdi kratkoročne in dolgoročne vsebinske smernice in finančni načrt. 18. in 19. maja 2016 se je mreža sestala v Varšavi na Poljskem, iz Slovenije pa se je srečanja v imenu SCCA-Ljubljana udeležil Dušan Dovč.
Vodstvo mreže je v sodelovanju s poljskim članom, Gledališkim inštitutom Z. Raszewski, prvi dan pripravilo simpozij o sodelovanju s t.i. državami EU partnerstva (Armenija, Azerbajdžan, Belorusija, Gruzija, Moldavija in Ukrajina). V teh državah se nevladna kulturniška scena šele razvija; ena od večjih preprek pa je slaba ali nikakršna kulturna politika. Več možnosti imajo zdaj s sodelovanjem v EU programu Ustvarjalna Evropa, kjer pa kot novinci potrebujejo izkušene in močne partnerje iz držav članic EU. V Ukrajini se mednarodna kulturna politika uspešno razvija v okviru tamkajšnjega Ministrstva za zunanje zadeve, kjer so vzpostavili Cultural Diplomacy Desk.
Drugi dan srečanja je bil namenjen delovanju mreže On the Move. Odkar mreža ni več podprta v okviru EU programa Ustvarjalna Evropa, se financira iz različnih manjših virov, sodeluje pa tudi pri štirih projektih sodelovanja, podprtih v okviru Ustvarjalne Evrope. Vloga mreže v takšnih projektih je svetovalna ali pa nastopa kot evalvator z vidika mobilnosti.
Spreminja se tudi pomen mobilnosti, saj vse bolj prehaja od medkulturnega sodelovanja v orodje za razvoj demokracije in aktivnega državljanstva. Mreža, poleg osnovne dejavnosti oz. portala za mobilnost On the Move, vse več angažmaja usmerja v izobraževalne programe in seminarje za mobilnost. Hkrati se mreža širi tudi onkraj EU, v ZDA, države vzhodnoevropskega partnerstva in v severno Afriko.
Poseben dosežek mreže so vodiči za mobilnost (za EU, Azijo, arabske države, ZDA in Afriko), ki se redno osvežujejo in so dostopni na: on-the-move.org/funding
Sekretarka mreže, Marie Le Sourd, pa je koordinirala tudi vodič za financiranje v Evropi onkraj programa Ustvarjalna Evropa (Guide to funding opportunities for arts and culture in Europe, beyond Creative Europe). Dostopen je tukaj: www.ietm.org/sites/default/files/150630_fund-finder_v2.pdf
Letno srečanje se je zaključilo z izobraževanjem za člane na temo digitalnega komuniciranja, ki ga je vodil Gianfranco Pooli iz Evropske kulturne fundacije.
Dušan Dovč
[Objavljeno: 8. 6. 2016]
|